Daily staff report
newsroom@vaildaily.com

Day 2 track and field results

Class 4A

Boys

Team standings (Eight events scored)

1. Valor Christian 30; 2. Broomfield, 29; T3. Eagle Valley and Palmer Ridge, 28; 5. Cheyenne Mountain 22.

Individual results

1,600 relay prelims — 7. Eagle Valley, (q), Cristian Aguilar, Luis Chavez, Dominic Patterson, Gino Giovagnoli, 3:25.05

800 finals — 4. Dominic Patterson, Eagle Valley, 1:55.06; 17. Gino Giovagnoli, Eagle Valley, 2:02.37

Long jump finals — 3. Riley Rowles, Eagle Valley, 21-3

Girls

Team standings (nine events scored)

1. Niwot 37; 2. Sand Creek 31; T3. Eagle Valley and Mountain View 30; 5. Thompson Valley 29 … 21. Battle Mountain 5.

Individual results.

800 finals — 7. Roxy Trotter, Eagle Valley, 2:16.06; 9. Val Constien, Battle Mountain, 2:16.55.

800 relay finals — 7. Eagle Valley, Kenzie Sisson, Megan Asmussen, Lauren Thorpe, Carly Volkmer, 1:44.67.

Medley finals — 2. Eagle Valley, Kenzie Sisson, Megan Asmussen, Roxy Trotter, Carly Volkmer, 1:47.15.

300 hurdles — 9. Isabelle Calabrese, Battle Mountain, (q), 46.14; 12. Sofia Calabrese, Battle Mountain, 46.59; 17. Lilly McMurrain, Battle Mountain, 47.34; 18. Charise Crabb, Eagle Valley, 48.57

400 relay prelims — 12. Eagle Valley, Kenzie Sisson, Megan Asmussen, Michelle Carbajal, Lauren Thorpe, 50.09.

1,600 relay prelims — 4. Eagle Valley, (q), Carly Volkmer, Roxy Trotter, Charise Crabb, Lauren Thorpe, 4:00.32; 9. Battle Mountain, (q), Val Constien, Isabelle Calabrese, Sofia Calabrese, Katie Matarese, 4:01.87.

Class 1A

Girls

Team standings (Nine events scored)

1. Shining Mountain, 36; T2. Vail Christian and Heritage Christian, 33; 4. Plateau Valley, 32.5.; T5. Idalia and Dove Creek, 23.

Individual results

800 relay finals — 3. Vail Christian, Coco Spangler, Bella McCormick, Celia Smith, Kristen Currey, 1:53.57.

High jump finals — 2. Celia Smith, Vail Christian, 5-2.5.

Boys

Team standings (Eight events scored)

1. South Baca 30; 2. Hi-Plains 29; Heritage Christian 28; 4. Vail Christian 27; 5. Stratton, 20.

800 finals — 3. Ethan Pence, Vail Christian, 2:05.34

800 relay finals — 2. Vail Christian, Nick Boyne, Cooper and Mason Daniels, Cole Caynoski, 1:34.19.

Discus finals — 5. Branden Currey, Vail Christian, 131-2


Explore Related Articles

The VailDaily Updated May 16, 2014 10:14PM Published May 17, 2014 01:18AM Copyright 2014 The VailDaily. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.