Larkspur Restaurant discontinues its nightly dinner service | VailDaily.com

Larkspur Restaurant discontinues its nightly dinner service

VAIL — When Thomas Salamunovich opened Larkspur Restaurant 15 years ago at Golden Peak, it was the first ski-in, ski-out, slope-side fine dining restaurant in Vail. Continuing this spirit of innovation, Salamunovich is shaking up Vail's dining scene once again. In a bold move, Salamunovich and his spouse, Nancy Sweeney, have decided to discontinue nightly a la carte dinner service and reinvent their idea of fine dining, focusing on customized gatherings and private celebrations. "Simply put, we want to keep it fresh. Larkspur will continue to be open for lunch and apres ski in the winter," Salamunovich said. "It is time to tear it down to start back up with a renewed energy for what we do best." REWRITING THE RULE BOOK Salamunovich and Larkspur team will be working to rewrite the rulebook, concentrating on culinary experiences that generate joy and excitement. The restaurant will reopen with both a renewed vision and a newly remodeled dining room as well. "Larkspur has been a labor of love for all of us for more than 15 years," he said. "It is time to showcase our strengths and capitalize on the amenities that our guests expect and appreciate. We will continue the high level of service at lunch and apres and will focus on creating customized culinary experiences as we have done for many years, without the constraint of nightly service." CHEFS WORKING TOGETHER Salamunovich is composing a chef's consortium for Larkspur. It will bring together successful like-minded professionals from the Vail Valley, Denver, Boulder, New York and California. The list of invitees includes chefs, restaurateurs, health and wellness professionals, wine experts and other peers in the hospitality industry. "We will work together to create culinary events and unforgettable dining experiences that will be open to the public," Salamunovich said. The events will be inspired by Salamunovich's passions: artisanal products, culinary techniques, hospitality, health, nutrition and fitness. Events will include "cellar" dinners, featured guest chefs, harvest lunches, educational seminars and culinary workshops. In addition to the offerings located in and around the Golden Peak Lodge, Larkspur is adding a catering component to the business. This new venture will allow Larkspur's team limitless opportunities to create off-premise events. 'CONCEPTS WE'LL ALL GET TO ENJOY' "We are very excited about the opportunities this change will bring for Thomas, Nancy and the entire Larkspur team. I think the community will enjoy being able to book events at Larkspur year round and have Thomas cater private off-site events," said Chris Jarnot, executive vice president and chief operating officer of Vail Mountain. "Personally, I can't wait to see what he dreams up in terms of guest-chef experiences and other concepts that we'll all get to enjoy." "It's exciting to be nervous about the limitless possibilities," Salamunovich said. "We are thrilled to begin a new chapter in Larkspur's history." Larkspur closes for the 2014 ski season on Saturday. For more information on Larkspur Restaurant or to be added to the email list to receive notice of upcoming events for the summer season, visit http://www.larkspur.com or call 970-754-8050. To contact Salamunovich, email thomas@savorygroup.com.

Upper Eagle Regional Water Authority – Agenda for April 28, 2005

Upper Eagle Regional Water AuthorityRegular MeetingApril 28, 20058:30 a.m.AGENDA04-28-01Public Comment04-28-02Consultant/Guest Introduction04-28-03Minutes of Meetings Minutes of Regular Meeting of March 24, 2005 (Attachment 3) Consideration: Approval or ModificationAppeal Of Dedication Requirements for Water Rights and Treated Water Storage for McCoy Springs (Attachment 4) Stage Three Water Use RestrictionsMike Bauer (Attachment 5) Admission of Additional Members to UERWA Board Report by Water CounselGlenn PorzakMinturns Request for Support of Instream Flow Increase (Attachment 7a) Eagle Park Reservoir Enlargement Town of AvonProposal for Supplemental Water Lease (Attachment 7c) Senate Bill 62 Flattops Ranches Update Colorado River Basin Proposal (Attachment 7f) 04-28-08Report by Legal CounselJames P. Collins04-28-09Report by General ManagerDennis Gelvin Monthly Report (Attachment 9a) Tier 3 Water Usage Agenda Items for Tentative Joint UERWA/ERWSD Meeting May 26, 2005d.Other matters04-28-10Report by Finance ManagerBecky Bultemeier March Financials (Attachment 10)Consideration: Approval or Modification04-28-11Reports That Require No Action Capital Improvements Projects Report (Attachment 11a)Water Production and Consumption Report (Attachment 11b)System Capacity vs. System Demand (Attachment 11c)Interconnect Operations Report (Attachment 11d)Contract Log (Attachment 11e)Distribution/Collection Status Report (Attachment 11f)Tap Fee Report (Attachment 11g) Monthly Water Sales-ERWSD (Attachment 11h) i.UERWA March Referral Memo (Attachment 11i)j.ERWSD March Referral Memo (Attachment 11j)k.UERWA March Summary Memo (Attachment 11k)l.ERWSD March Summary Memo (Attachment 11l)04-28-12AdjournmentFYI Vail Colorado

Pro Cycling Challenge: Results from Monday’s prologue

Location: Colorado Springs Distance: 5.18 miles Total climb: 219 feet Place Bib Name Team Time (behind) 1 43 Patrick Gretsch HTC – Highroad 8:27.460 2 36 Christian Vandevelde Team Garmin – Cervelo 00:02 3 3 Brent Bookwalter BMC Racing Team 00:04 4 83 Robert Förster Unitedhealthcare 00:05 5 27 Jens Voigt Team Leopard-Trek 00:07 6 2 George Hincapie BMC Racing Team 00:07 7 11 Levi Leipheimer Team RadioShack 00:08 8 41 Tejay Van Garderen HTC – Highroad 00:08 9 1 Cadel Evans BMC Racing Team 00:08 10 118 Ryan Roth Team Spidertech 00:10 11 44 Danny Pate HTC – Highroad 00:11 12 5 Jeffry Louder BMC Racing Team 00:11 13 132 Carlos Alzate Escobar Team Exergy 00:13 14 85 Adrian Hegyvary Unitedhealthcare 00:14 15 81 Rory Sutherland Unitedhealthcare 00:15 16 37 David Zabriskie Team Garmin – Cervelo 00:15 17 15 Benjamin King Team RadioShack 00:16 18 72 Stef Clement Rabobank Cycling Team 00:16 19 116 Francois Parisien Team Spidertech 00:17 20 31 Tom Danielson Team Garmin – Cervelo 00:17 21 71 Robert Gesink Rabobank Cycling Team 00:18 22 18 Ben Hermans Team RadioShack 00:20 23 88 Scott Zwizanski Unitedhealthcare 00:20 24 64 Gustav Larsson Saxo Bank SunGard 00:21 25 38 Daniel Summerhill Team Garmin – Cervelo 00:21 26 17 Ivan Rovny Team RadioShack 00:22 27 35 Peter Stetina Team Garmin – Cervelo 00:22 28 127 Jay Robert Thompson Bissell Pro Cycling 00:23 29 32 Ryder Hesjedal Team Garmin – Cervelo 00:23 30 82 Jonathan Clarke Unitedhealthcare 00:24 31 122 Frank Pipp Bissell Pro Cycling 00:26 32 55 Daniel Oss Liquigas-Cannondale 00:26 33 114 David Boily Team Spidertech 00:26 34 125 Rob Britton Bissell Pro Cycling 00:26 35 117 Andrew Randell Team Spidertech 00:27 36 156 Carlos Ospina Gobernacion de Antioquia 00:28 37 48 Lachlan Norris HTC – Highroad 00:29 38 46 Hayden Roulston HTC – Highroad 00:30 39 65 Michael Morkov Saxo Bank SunGard 00:31 40 87 Bradley White Unitedhealthcare 00:31 41 104 Sander Oostlander Skil-Shimano 00:32 42 152 Oscar Sevilla Ribiero Gobernacion de Antioquia 00:32 43 123 Jeremy Vennell Bissell Pro Cycling 00:32 44 161 Giovany Baez UNE – EPM 00:33 45 23 Stefan Denifl Team Leopard-Trek 00:33 46 162 Juan Pablo Suarez UNE – EPM 00:33 47 4 Chris Barton BMC Racing Team 00:33 48 25 Martin Mortensen Team Leopard-Trek 00:33 49 54 Edward King Liquigas-Cannondale 00:33 50 93 Rubens Bertogliati Team Type 1 – Sanofi Aventis 00:34 51 12 Dmitriy Muravyev Team RadioShack 00:34 52 144 William Dickeson Jelly Belly Cycling Team 00:35 53 148 Nic Hamlton Jelly Belly Cycling Team 00:35 54 52 Davide Cimolai Liquigas-Cannondale 00:35 55 57 Sylvester Szmyd Liquigas-Cannondale 00:36 56 133 Fred Rodriguez Team Exergy 00:36 57 21 Andy Schleck Team Leopard-Trek 00:36 58 128 Ben Jacques-Maynes Bissell Pro Cycling 00:37 59 14 Philip Deignan Team RadioShack 00:37 60 22 Frank Schleck Team Leopard-Trek 00:37 61 58 Elia Viviani Liquigas-Cannondale 00:37 62 47 Peter Velits HTC – Highroad 00:38 63 13 George Bennett Team RadioShack 00:38 64 143 Bernard Van Ulden Jelly Belly Cycling Team 00:38 65 135 Sam Johnson Team Exergy 00:38 66 53 Timothy Duggan Liquigas-Cannondale 00:38 67 33 Daniel Lloyd Team Garmin – Cervelo 00:38 68 63 Daniel Navarro Garcia Saxo Bank SunGard 00:39 69 142 Alastair Loutit Jelly Belly Cycling Team 00:39 70 165 Rafael Infantino Abreu UNE – EPM 00:40 71 121 Christopher Baldwin Bissell Pro Cycling 00:41 72 95 Javier Megias Leal Team Type 1 – Sanofi Aventis 00:41 73 113 Jonathan Patrick Mccarty Team Spidertech 00:41 74 16 Jason Mccartney Team RadioShack 00:41 75 126 Paul Mach Bissell Pro Cycling 00:42 76 134 Matt Cooke Team Exergy 00:42 77 84 Davide Frattini Unitedhealthcare 00:42 78 66 Laurent Didier Saxo Bank SunGard 00:43 79 115 Bruno Langlois Team Spidertech 00:43 80 34 Thomas Peterson Team Garmin – Cervelo 00:44 81 94 Valeryi Kobzarenko Team Type 1 – Sanofi Aventis 00:44 82 147 Alex Hagman Jelly Belly Cycling Team 00:44 83 131 Andres Miguel Diaz Team Exergy 00:45 84 151 Sergio Henao Montoya Gobernacion de Antioquia 00:45 85 62 Brian Vandborg Bach Saxo Bank SunGard 00:47 86 86 Christopher Jones Unitedhealthcare 00:47 87 24 Anders Lund Team Leopard-Trek 00:48 88 166 Carlos Piamonte UNE – EPM 00:49 89 146 Jeremy Powers Jelly Belly Cycling Team 00:49 90 138 Kai Applequist Team Exergy 00:50 91 45 Craig Lewis HTC – Highroad 00:50 92 61 Andre Steensen Saxo Bank SunGard 00:51 93 42 Caleb Fairly HTC – Highroad 00:51 94 153 Janier Acevedo Calle Gobernacion de Antioquia 00:51 95 74 Laurens Ten Dam Rabobank Cycling Team 00:52 96 7 Timothy Roe BMC Racing Team 00:52 97 51 Ivan Basso Liquigas-Cannondale 00:52 98 56 Juraj Sagan Liquigas-Cannondale 00:52 99 111 Lucas Euser Team Spidertech 00:53 100 26 Bruno Pires Team Leopard-Trek 00:54 101 168 Jaime Castaneda UNE – EPM 00:54 102 91 Alexander Efimkin Team Type 1 – Sanofi Aventis 00:55 103 8 Christopher Butler BMC Racing Team 00:55 104 97 William Dugan Team Type 1 – Sanofi Aventis 00:56 105 145 Kenneth Hanson Jelly Belly Cycling Team 00:56 106 105 Tobias Ludvigsson Skil-Shimano 00:57 107 167 Eduard Beltran Suarez UNE – EPM 00:58 108 98 Fabio Calabria Team Type 1 – Sanofi Aventis 00:58 109 124 Andrew Dahlheim Bissell Pro Cycling 00:59 110 164 Edwar Stiber Ortiz Caro UNE – EPM 00:59 111 112 Flavio De Luna Team Spidertech 00:59 112 101 Kenny Robert Van Hummel Skil-Shimano 01:01 113 141 Sergio Hernandez Jelly Belly Cycling Team 01:01 114 157 Oscar Alvarez Gobernacion de Antioquia 01:01 115 92 Vladimir Efimkin Team Type 1 – Sanofi Aventis 01:01 116 73 Grischa Niermann Rabobank Cycling Team 01:01 117 155 Rafael Anibal Montiel Gobernacion de Antioa 01:02 118 136 Sebastien Salas Team Exergy 01:03 119 6 Chad Beyer BMC Racing Team 01:04 120 107 Thierry Hupond Skil-Shimano 01:08 121 75 Pieter Weening Rabobank Cycling Team 01:10 122 106 Philipp Ries Skil-Shimano 01:13 123 137 Erik Slack Team Exergy 01:14 124 163 Walter Pedraza Morales UNE – EPM 01:15 125 76 Dennis Van Winden Rabobank Cycling Team 01:19 126 154 Alejandro Ramirez Gobernacion de Antioquia 01:19 127 96 Daniele Callegarin Team Type 1 – Sanofi Aventis 01:20 128 158 Cristhian Montoya Gobernacion de Antioquia 01:24 129 103 Martin Reimer Skil-Shimano 01:28 130 102 Thomas Bonnin Skil-Shimano 02:04

Teva Games: Vail Pass half-marathon results

Class : Female 20 – 29 Pl Bib Name Age Hometown Result OA Rank ================================================================================ 1 76 BYLANDER Stephanie 28 ALAMOSA CO 1:43:45 31 2 132 HENDERSON Jennifer 25 GREELEY CO 1:43:54 32 3 139 ARNOLD Cynthia 27 GLENWOOD SPRINGS CO 1:44:20 35 4 70 DANNENBERG Katy 27 BOULDER CO 1:52:19 45 5 86 ST JOHN Shannon 29 BROOMFIELD CO 2:00:10 63 6 131 MENLOVE Portia 24 SANDY 2:06:04 73 7 71 SMITH Sarah 26 COLORADO SPRINGS CO 2:12:15 81 8 63 HUNTIMER Brittney 29 AVON CO 2:14:04 82 9 118 CARR TROXELL Alicia 27 SANTA FE NM 2:21:30 95 10 44 RINALDI Adrienne 28 DENVER CO 2:22:18 96 11 61 DEROIA Diane 28 BOULDER CO 2:22:32 97 12 68 METCALF Stefanie E 28 COLORADO SPRINGS CO 2:25:44 101 13 53 FIRLE Lisa 24 BOULDER CO 2:31:49 104 14 58 SCHWARTZ Jennifer 25 2:34:02 107 15 21 LARREA Gaby 28 LOUISVILLE CO 2:34:37 109 16 48 PROCHNO Jamie 28 DENVER CO 2:45:16 114 17 17 YOUNG Elisabeth 26 DENVER CO 3:04:40 119 Class : Female 30 – 39 Pl Bib Name Age Hometown Result OA Rank ================================================================================ 1 91 ERHOLTZ Brandy 33 EVERGREEN CO 1:34:44 19 2 142 KIMMEL Megan 31 SILVERTON CO 1:36:19 20 3 108 VIELE Rachel 30 VAIL CO 1:37:00 21 4 141 SWARTZ Jacqueline 31 SUPERIOR CO 1:44:02 33 5 60 WAGNER Sara 39 FLAGSTAFF AZ 1:44:21 36 6 98 DOUGLAS Mckenna 37 EDWARDS CO 1:48:41 38 7 84 STAFFORD Carrie 32 EDWARDS CO 1:54:48 52 8 101 PADILLA Lucia 33 GOLDEN CO 1:56:48 57 9 110 PITMAN Theresa 30 WOODLAND PARK CO 1:57:15 58 10 124 NORTH Heather 32 LOUISVILLE CO 2:01:45 65 11 114 PICON Kelli 35 GREELEY CO 2:05:47 72 12 149 TAYLOR Liesa 36 DENVER CO 2:19:09 86 13 95 BUXTON Sue 38 BOULDER CO 2:20:04 91 14 144 SUTO Kris 37 BOULDER CO 2:25:05 100 15 116 DAVIS Sarah 36 AVON CO 2:29:00 103 16 81 DEBOOM Elize 33 LAFAYETTE CO 2:32:00 106 17 2 NEPTUNE Joely 30 DENVER CO 2:34:38 110 18 11 BUTLER Carley 31 AUSTIN TX 2:47:00 115 Class : Female 40 – 49 Pl Bib Name Age Hometown Result OA Rank ================================================================================ 1 145 RIEKENBERG Jennifer 42 PAGOSA SPRINGS CO 1:51:04 43 2 94 VOSBECK Heidi 49 GLENWOOD SPRINGS CO 1:53:19 48 3 135 STEN Judith 47 VAIL CO 2:00:31 64 4 85 IMHOF Ellen 45 AVON CO 2:02:52 66 5 38 LITTLEHALES Jody 41 SAN FRANCISCO CA 2:05:22 71 6 55 HALL Linda 43 LONGMONT CO 2:17:43 85 7 122 WONG Kerry 41 BRECKENRIDGE CO 2:19:52 90 8 45 MELLENTHIN Tamme 43 SNOWMASS VILLAGE CO 2:21:08 94 9 100 HARDIE Robin 41 COLORADO SPRINGS CO 2:28:44 102 10 8 ALTENHOFEN Shannon 43 FORT COLLINS CO 2:34:30 108 Class : Female 50 – 59 Pl Bib Name Age Hometown Result OA Rank ================================================================================ 1 112 JACOBS Denise 50 VAIL CO 2:34:52 111 2 5 TAYLOR Deborah 51 LONETREE CO 3:07:06 121 3 4 MACKEY Colleen 51 LONETREE CO 3:13:36 123 Class : Female 60+ Pl Bib Name Age Hometown Result OA Rank ================================================================================ 1 150 KRUEGER Terri 62 EAGLE CO 2:19:19 87 2 57 CARPENTER Franoise 63 LAKEWOOD CO 3:07:29 122 Class : Female OVERALL Pl Bib Name Age Hometown Result OA Rank ================================================================================ 1 73 DOBSON Kim 27 DENVER CO 1:31:18 15 2 148 LUND-LIZOTTE Megan 27 BASALT CO 1:33:10 16 3 39 FAIRCHILD Melody 38 BOULDER CO 1:34:11 18 Class : Male 20 – 29 Pl Bib Name Age Hometown Result OA Rank ================================================================================ 1 121 CRAGG Luke 24 ALAMOSA CO 1:22:09 5 2 109 GLAAB Joshua 28 SUPERIOR CO 1:26:00 8 3 74 DOBSON Corey 27 DENVER CO 1:33:55 17 4 120 NELSON David 28 GREENWOOD VILLAGE CO 1:40:54 24 5 152 GARABEDIAN Charles 29 BOULDER CO 1:41:41 27 6 78 MININGER Norman 26 AURORA CO 1:41:54 28 7 92 WHATMORE Tyler 27 DENVER CO 1:50:39 42 8 1 CAMPBELL Ian 25 WESTMINSTER CO 1:51:14 44 9 51 GAREHIME Christopher 27 CENTENNIAL CO 1:52:21 46 10 49 HINDERT Jim 21 FORT COLLINS CO 1:57:17 59 11 32 RAFTER Thomas 27 BOULDER CO 2:06:54 75 12 83 WONG Ho Fai 26 SHATIN 2:31:50 105 13 143 GARCIA Arik 24 AVON CO 2:44:42 112 Class : Male 30 – 39 Pl Bib Name Age Hometown Result OA Rank ================================================================================ 1 56 AISH Michael 35 ARVADA CO 1:19:28 4 2 102 DELANEY Jason 31 GOLDEN CO 1:22:11 6 3 62 MAKSIMOW Peter 33 MANITOU SPRINGS CO 1:22:33 7 4 88 HILL Matt 30 BOULDER CO 1:27:32 9 5 137 ODAY Sean 36 COLORADO SPRINGS CO 1:29:37 10 6 19 DILLON William 32 COLORADO SPRINGS CO 1:30:23 11 7 125 NORTH Ewen 32 LOUISVILLE CO 1:30:43 12 8 25 KOSICK Rob 33 DENVER CO 1:30:49 13 9 33 SHAW Jake 30 1:31:07 14 10 15 EDWARDS James 37 LAS VEGAS NV 1:38:43 22 11 89 CAUGHLAN Tom 32 CANON CITY CO 1:39:10 23 12 90 GATES Rickey 30 WOODY CREEK CO 1:41:13 25 13 30 MONTGOMERY Jurgen 36 PAGOSA SPRINGS CO 1:49:32 40 14 133 JONES Matt 38 LOUISVILLE CO 1:49:50 41 15 113 OBRIEN Jeff 38 EAGLE CO 1:54:28 51 16 105 BOURDUKOFSKY Michael 32 ANCHORAGE AK 1:55:09 53 17 87 FONGER Kevin 32 BROOMFIELD CO 1:56:17 54 18 41 LEE Adam 39 DENVER CO 1:56:29 55 19 43 LAUBHAN Matt 35 COLORADO SPRINGS CO 1:56:46 56 20 34 LEFEBRE Derek 30 CENTENNIAL CO 1:59:03 61 21 12 CAFIERO Mark 35 DENVER CO 2:03:51 67 22 123 WONG Graham 39 BRECKENRIDGE CO 2:04:20 68 23 50 ATHORN Matthew 30 VAIL CO 2:04:37 69 24 26 MILLER Jake D. 30 CENTENNIAL CO 2:05:09 70 25 104 GIBBS Dan 35 BRECKENRIDGE CO 2:07:15 77 26 127 CALHOUN Matthew 30 BOULDER CO 2:10:51 79 27 146 PIERCE Nathan 32 AVON CO 2:16:34 83 28 10 BUTLER Zach 35 AUSTIN TX 2:16:43 84 29 9 CHURCHILL Casey 37 FORT COLLINS CO 2:19:45 88 30 115 DAVIS Josh 38 AVON CO 2:23:41 98 Class : Male 40 – 49 Pl Bib Name Age Hometown Result OA Rank ================================================================================ 1 80 TEODORU Daniel 42 BRECKENRIDGE CO 1:41:35 26 2 107 NIELSEN Dan 49 AVON CO 1:42:30 30 3 24 MURRI Morgan 47 PAGOSA SPRINGS CO 1:44:17 34 4 72 SCHMITT Carl 41 NEDERLAND CO 1:47:39 37 5 67 HIRMAN Eric 42 LONGMONT CO 1:49:06 39 6 129 SAKAI Kurtis 40 OJHI CA 1:54:01 50 7 79 JOHNSON Doug 43 AVON CO 1:58:01 60 8 147 DEKANICH Joel 40 EDWARDS CO 1:59:57 62 9 103 VAN CLEAVE Thomas 40 EDWARDS CO 2:06:52 74 10 126 DILLON Tim 45 LARKSPUR CO 2:07:02 76 11 65 REILLY Nate 40 2:11:51 80 12 47 SHOEMAKER Michael 47 LINCOLN NE 2:19:48 89 13 69 EILERS Mike 42 INDIANOLA IA 2:21:07 92 14 75 MCCUEN Michael 45 DENVER CO 2:24:31 99 15 117 PETERSON Erik 48 EDWARDS CO 2:48:39 117 16 31 BARTLEY Thad 43 PARTRIDGE KS 3:04:44 120 Class : Male 50 – 59 Pl Bib Name Age Hometown Result OA Rank ================================================================================ 1 46 METRO Eddie 51 FORT COLLINS CO 1:42:20 29 2 111 GWILLIM Mark 55 ELDORADO SPRINGS CO 1:52:27 47 3 20 LAYMAN Jay 52 BRECKENRIDGE CO 1:53:31 49 4 128 KELBLE David 53 GOLDEN CO 2:07:26 78 5 99 SMITH Eric 51 SANTA FE NM 2:50:02 118 Class : Male 60+ Pl Bib Name Age Hometown Result OA Rank ================================================================================ 1 97 ROMERO Jim 71 DENVER CO 2:21:07 92 2 106 EDWARDS Tom 68 GYPSUM CO 2:45:04 113 3 136 BARTLEY Carl 68 VALLEY FALLS 2:48:23 116 Class : Male OVERALL Pl Bib Name Age Hometown Result OA Rank ================================================================================ 1 134 MACIAS Mario 29 ALAMOSA CO USA 1:15:25 1 2 28 KING Max 31 BEND OR 1:17:54 2 3 77 LEVASSIUR Matt 30 ALAMOSA CO 1:18:04 3 VAIL PASS HALF OFFICIAL RESULTS PRESENTED BY: Timing and Scoring by CJ Sports Timing Page 6 of 6 ______________________________________________________________________________ Ski Club Software from http://www.SplitSecond.com 6/4/2011 2:03:33 PM ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Revised Teva Vail half-marathon results

Class : Female 20 – 29 Pl Bib Name Age Hometown Result OA Rank 1 76 BYLANDER Stephanie 28 ALAMOSA CO 1:43:45 31 2 132 HENDERSON Jennifer 25 GREELEY CO 1:43:54 32 3 139 ARNOLD Cynthia 27 GLENWOOD SPRINGS CO 1:44:20 35 4 70 DANNENBERG Katy 27 BOULDER CO 1:52:19 45 5 86 ST JOHN Shannon 29 BROOMFIELD CO 2:00:10 63 6 131 MENLOVE Portia 24 SANDY 2:06:04 73 7 71 SMITH Sarah 26 COLORADO SPRINGS CO 2:12:15 81 8 63 HUNTIMER Brittney 29 AVON CO 2:14:04 82 9 118 CARR TROXELL Alicia 27 SANTA FE NM 2:21:30 95 10 44 RINALDI Adrienne 28 DENVER CO 2:22:18 96 11 61 DEROIA Diane 28 BOULDER CO 2:22:32 97 12 68 METCALF Stefanie E 28 COLORADO SPRINGS CO 2:25:44 101 13 53 FIRLE Lisa 24 BOULDER CO 2:31:49 104 14 58 SCHWARTZ Jennifer 25 2:34:02 107 15 21 LARREA Gaby 28 LOUISVILLE CO 2:34:37 109 16 48 PROCHNO Jamie 28 DENVER CO 2:45:16 114 17 17 YOUNG Elisabeth 26 DENVER CO 3:04:40 119 Class : Female 30 – 39 Pl Bib Name Age Hometown Result OA Rank 1 142 KIMMEL Megan 31 SILVERTON CO 1:36:19 20 2 108 VIELE Rachel 30 VAIL CO 1:37:00 21 3 141 SWARTZ Jacqueline 31 SUPERIOR CO 1:44:02 33 4 60 WAGNER Sara 39 FLAGSTAFF AZ 1:44:21 36 5 98 DOUGLAS Mckenna 37 EDWARDS CO 1:48:41 38 6 84 STAFFORD Carrie 32 EDWARDS CO 1:54:48 52 7 101 PADILLA Lucia 33 GOLDEN CO 1:56:48 57 8 110 PITMAN Theresa 30 WOODLAND PARK CO 1:57:15 58 9 124 NORTH Heather 32 LOUISVILLE CO 2:01:45 65 10 114 PICON Kelli 35 GREELEY CO 2:05:47 72 11 149 TAYLOR Liesa 36 DENVER CO 2:19:09 86 12 95 BUXTON Sue 38 BOULDER CO 2:20:04 91 13 144 SUTO Kris 37 BOULDER CO 2:25:05 100 14 116 DAVIS Sarah 36 AVON CO 2:29:00 103 15 81 DEBOOM Elize 33 LAFAYETTE CO 2:32:00 106 16 2 NEPTUNE Joely 30 DENVER CO 2:34:38 110 17 11 BUTLER Carley 31 AUSTIN TX 2:47:00 115 Class : Female 40 – 49 Pl Bib Name Age Hometown Result OA Rank ================================================================================ 1 145 RIEKENBERG Jennifer 42 PAGOSA SPRINGS CO 1:51:04 43 2 94 VOSBECK Heidi 49 GLENWOOD SPRINGS CO 1:53:19 48 3 135 STEN Judith 47 VAIL CO 2:00:31 64 4 85 IMHOF Ellen 45 AVON CO 2:02:52 66 5 38 LITTLEHALES Jody 41 SAN FRANCISCO CA 2:05:22 71 6 55 HALL Linda 43 LONGMONT CO 2:17:43 85 7 150 KRUEGER Terri 45 EAGLE CO 2:19:19 87 8 122 WONG Kerry 41 BRECKENRIDGE CO 2:19:52 90 9 45 MELLENTHIN Tamme 43 SNOWMASS VILLAGE CO 2:21:08 94 10 100 HARDIE Robin 41 COLORADO SPRINGS CO 2:28:44 102 11 8 ALTENHOFEN Shannon 43 FORT COLLINS CO 2:34:30 108 Class : Female 50 – 59 Pl Bib Name Age Hometown Result OA Rank 1 112 JACOBS Denise 50 VAIL CO 2:34:52 111 2 5 TAYLOR Deborah 51 LONETREE CO 3:07:06 121 3 4 MACKEY Colleen 51 LONETREE CO 3:13:36 123 Class : Female 60+ Pl Bib Name Age Hometown Result OA Rank 1 57 CARPENTER Franoise 63 LAKEWOOD CO 3:07:29 Class : Female Overall Pl Bib Name Age Hometown Result OA Rank 1 73 DOBSON Kim 27 DENVER CO 1:31:18 15 2 148 LUND-LIZOTTE Megan 27 BASALT CO 1:33:10 16 3 39 FAIRCHILD Melody 38 BOULDER CO 1:34:11 18 4 91 ERHOLTZ Brandy 33 EVERGREEN CO 1:34:44 19 Class : Male 20 – 29 Pl Bib Name Age Hometown Result OA Rank 1 121 CRAGG Luke 24 ALAMOSA CO 1:22:09 5 2 109 GLAAB Joshua 28 SUPERIOR CO 1:26:00 8 3 74 DOBSON Corey 27 DENVER CO 1:33:55 17 4 120 NELSON David 28 GREENWOOD VILLAGE CO 1:40:54 24 5 152 GARABEDIAN Charles 29 BOULDER CO 1:41:41 27 6 78 MININGER Norman 26 AURORA CO 1:41:54 28 7 92 WHATMORE Tyler 27 DENVER CO 1:50:39 42 8 1 CAMPBELL Ian 25 WESTMINSTER CO 1:51:14 44 9 51 GAREHIME Christopher 27 CENTENNIAL CO 1:52:21 46 10 49 HINDERT Jim 21 FORT COLLINS CO 1:57:17 59 11 32 RAFTER Thomas 27 BOULDER CO 2:06:54 75 12 83 WONG Ho Fai 26 SHATIN 2:31:50 105 13 143 GARCIA Arik 24 AVON CO 2:44:42 112 Class : Male 30 – 39 Pl Bib Name Age Hometown Result OA Rank 1 102 DELANEY Jason 31 GOLDEN CO 1:22:11 6 2 62 MAKSIMOW Peter 33 MANITOU SPRINGS CO 1:22:33 7 3 88 HILL Matt 30 BOULDER CO 1:27:32 9 4 137 ODAY Sean 36 COLORADO SPRINGS CO 1:29:37 10 5 19 DILLON William 32 COLORADO SPRINGS CO 1:30:23 11 6 125 NORTH Ewen 32 LOUISVILLE CO 1:30:43 12 7 25 KOSICK Rob 33 DENVER CO 1:30:49 13 8 33 SHAW Jake 30 1:31:07 14 9 15 EDWARDS James 37 LAS VEGAS NV 1:38:43 22 10 89 CAUGHLAN Tom 32 CANON CITY CO 1:39:10 23 11 90 GATES Rickey 30 WOODY CREEK CO 1:41:13 25 12 30 MONTGOMERY Jurgen 36 PAGOSA SPRINGS CO 1:49:32 40 13 133 JONES Matt 38 LOUISVILLE CO 1:49:50 41 14 113 OBRIEN Jeff 38 EAGLE CO 1:54:28 51 15 105 BOURDUKOFSKY Michael 32 ANCHORAGE AK 1:55:09 53 16 87 FONGER Kevin 32 BROOMFIELD CO 1:56:17 54 17 41 LEE Adam 39 DENVER CO 1:56:29 55 18 43 LAUBHAN Matt 35 COLORADO SPRINGS CO 1:56:46 56 19 34 LEFEBRE Derek 30 CENTENNIAL CO 1:59:03 61 20 12 CAFIERO Mark 35 DENVER CO 2:03:51 67 21 123 WONG Graham 39 BRECKENRIDGE CO 2:04:20 68 22 50 ATHORN Matthew 30 VAIL CO 2:04:37 69 23 26 MILLER Jake D. 30 CENTENNIAL CO 2:05:09 70 24 104 GIBBS Dan 35 BRECKENRIDGE CO 2:07:15 77 25 127 CALHOUN Matthew 30 BOULDER CO 2:10:51 79 26 146 PIERCE Nathan 32 AVON CO 2:16:34 83 27 10 BUTLER Zach 35 AUSTIN TX 2:16:43 84 28 9 CHURCHILL Casey 37 FORT COLLINS CO 2:19:45 88 29 115 DAVIS Josh 38 AVON CO 2:23:41 9 Class : Male 40 – 49 Pl Bib Name Age Hometown Result OA Rank ================================================================================ 1 80 TEODORU Daniel 42 BRECKENRIDGE CO 1:41:35 26 2 107 NIELSEN Dan 49 AVON CO 1:42:30 30 3 24 MURRI Morgan 47 PAGOSA SPRINGS CO 1:44:17 34 4 72 SCHMITT Carl 41 NEDERLAND CO 1:47:39 37 5 67 HIRMAN Eric 42 LONGMONT CO 1:49:06 39 6 129 SAKAI Kurtis 40 OJHI CA 1:54:01 50 7 79 JOHNSON Doug 43 AVON CO 1:58:01 60 8 147 DEKANICH Joel 40 EDWARDS CO 1:59:57 62 9 103 VAN CLEAVE Thomas 40 EDWARDS CO 2:06:52 74 10 126 DILLON Tim 45 LARKSPUR CO 2:07:02 76 11 65 REILLY Nate 40 2:11:51 80 12 47 SHOEMAKER Michael 47 LINCOLN NE 2:19:48 89 13 69 EILERS Mike 42 INDIANOLA IA 2:21:07 92 14 75 MCCUEN Michael 45 DENVER CO 2:24:31 99 15 117 PETERSON Erik 48 EDWARDS CO 2:48:39 117 16 31 BARTLEY Thad 43 PARTRIDGE KS 3:04:44 120 Class : Male 50 – 59 Pl Bib Name Age Hometown Result OA Rank 1 46 METRO Eddie 51 FORT COLLINS CO 1:42:20 29 2 111 GWILLIM Mark 55 ELDORADO SPRINGS CO 1:52:27 47 3 20 LAYMAN Jay 52 BRECKENRIDGE CO 1:53:31 49 4 128 KELBLE David 53 GOLDEN CO 2:07:26 78 5 99 SMITH Eric 51 SANTA FE NM 2:50:02 118 Class : Male 60+ Pl Bib Name Age Hometown Result OA Rank 1 97 ROMERO Jim 71 DENVER CO 2:21:07 92 2 106 EDWARDS Tom 68 GYPSUM CO 2:45:04 113 3 136 BARTLEY Carl 68 VALLEY FALLS 2:48:23 116 Class : Male Overall Pl Bib Name Age Hometown Result OA Rank 1 134 MACIAS Mario 29 ALAMOSA CO USA 1:15:25 1 2 28 KING Max 31 BEND OR 1:17:54 2 3 77 LEVASSIUR Matt 30 ALAMOSA CO 1:18:04 3 4 56 AISH Michael 35 ARVADA CO 1:19:28 4 ______________________________________________________________________________ for a complete results list from all Teva Mountain Games 2011 events.

Leipheimer wins Vail time trial

VAIL – Levi Leipheimer edged Christian Vande Velde on Thursday in the third stage of the USA Pro Cycling Challenge to regain the overall lead after three stages. Leipheimer, the Butte, Mont., rider who competes for RadioShack, completed the uphill 10-mile time trial in 25 minutes, 47.8 seconds. Vande Velde, the Garmin-Cervelo star from Lemont, Ill., was 0.58 seconds back. EPM-UNE’s Rafael Infantino, from Colombia, was third – 4 seconds behind the winner. Leipheimer, who held the race lead for one day after winning stage 1, has an 11-second lead over Vande Velde with three stages remaining. Tejay Van Garderen, the HTC-Highroad rider from Bozeman, Mont., finished sixth in the stage, 51 seconds behind. He dropped from first to third overall, 17 seconds behind Leipheimer. 1 11 Levi LEIPHEIMER Team RadioShack 00:25:47.080 2 36 Christian VANDEVELDE Team Garmin – Cervelo 00:00:00 3 165 Rafael INFANTINO ABREU UNE – EPM 00:00:04 4 31 Tom DANIELSON Team Garmin – Cervelo 00:00:33 5 72 Stef CLEMENT Rabobank Cycling Team 00:00:40 6 41 * Tejay VAN GARDEREN HTC – Highroad 00:00:51 7 37 David ZABRISKIE Team Garmin – Cervelo 00:00:59 8 27 Jens VOIGT Team Leopard-Trek 00:01:01 9 1 Cadel EVANS BMC Racing Team 00:01:01 10 2 George HINCAPIE BMC Racing Team 00:01:11 11 17 Ivan ROVNY Team RadioShack 00:01:15 12 26 Bruno PIRES Team Leopard-Trek 00:01:15 13 81 Rory SUTHERLAND Unitedhealthcare Presented By Maxxis 00:01:15 14 64 Gustav LARSSON Saxo Bank SunGard 00:01:15 15 162 Juan Pablo SUAREZ UNE – EPM 00:01:17 16 93 Rubens BERTOGLIATI Team Type 1 – Sanofi Aventis 00:01:24 17 121 Christopher BALDWIN Bissell Pro Cycling 00:01:27 18 43 Patrick GRETSCH HTC – Highroad 00:01:28 19 3 Brent BOOKWALTER BMC Racing Team 00:01:31 20 22 Frank SCHLECK Team Leopard-Trek 00:01:35 21 5 Jeffry LOUDER BMC Racing Team 00:01:36 22 66 Laurent DIDIER Saxo Bank SunGard 00:01:38 23 16 Jason MCCARTNEY Team RadioShack 00:01:39 24 57 Sylvester SZMYD Liquigas-Cannondale 00:01:40 25 105 * Tobias LUDVIGSSON Skil-Shimano 00:01:46 26 47 Peter VELITS HTC – Highroad 00:01:46 27 73 Grischa NIERMANN Rabobank Cycling Team 00:01:52 28 155 Rafael Anibal MONTIEL Gobernacion de Antioquia – Indeportes Antiquia 00:02:07 29 46 Hayden ROULSTON HTC – Highroad 00:02:09 30 32 Ryder HESJEDAL Team Garmin – Cervelo 00:02:09 31 21 Andy SCHLECK Team Leopard-Trek 00:02:11 32 14 Philip DEIGNAN Team RadioShack 00:02:12 33 51 Ivan BASSO Liquigas-Cannondale 00:02:12 34 44 Danny PATE HTC – Highroad 00:02:15 35 8 * Christopher BUTLER BMC Racing Team 00:02:15 36 71 Robert GESINK Rabobank Cycling Team 00:02:16 37 92 Vladimir EFIMKIN Team Type 1 – Sanofi Aventis 00:02:17 38 35 Peter STETINA Team Garmin – Cervelo 00:02:18 39 153 Janier ACEVEDO CALLE Gobernacion de Antioquia – Indeportes Antiquia 00:02:19 40 74 Laurens TEN DAM Rabobank Cycling Team 00:02:22 41 151 Sergio HENAO MONTOYA Gobernacion de Antioquia – Indeportes Antiquia 00:02:29 42 127 Jay Robert THOMPSON Bissell Pro Cycling 00:02:29 43 61 Andre STEENSEN Saxo Bank SunGard 00:02:30 44 152 Oscar SEVILLA RIBIERO Gobernacion de Antioquia – Indeportes Antiquia 00:02:32 45 131 Andres Miguel DÍAZ Team Exergy 00:02:33 46 158 * Cristhian MONTOYA Gobernacion de Antioquia – Indeportes Antiquia 00:02:36 47 167 * Eduard BELTRAN SUAREZ UNE – EPM 00:02:36 48 48 Lachlan NORRIS HTC – Highroad 00:02:38 49 52 * Davide CIMOLAI Liquigas-Cannondale 00:02:38 50 125 Rob BRITTON Bissell Pro Cycling 00:02:40 51 104 Sander OOSTLANDER Skil-Shimano 00:02:40 52 63 Daniel NAVARRO GARCIA Saxo Bank SunGard 00:02:40 53 13 * George BENNETT Team RadioShack 00:02:41 54 23 Stefan DENIFL Team Leopard-Trek 00:02:42 55 163 Walter PEDRAZA MORALES UNE – EPM 00:02:43 56 38 * Daniel SUMMERHILL Team Garmin – Cervelo 00:02:43 57 147 Alex HAGMAN Jelly Belly Cycling Team 00:02:44 58 53 Timothy DUGGAN Liquigas-Cannondale 00:02:45 59 137 * Erik SLACK Team Exergy 00:02:50 60 123 Jeremy VENNELL Bissell Pro Cycling 00:02:51 61 55 Daniel OSS Liquigas-Cannondale 00:02:54 62 135 Sam JOHNSON Team Exergy 00:02:55 63 91 Alexander EFIMKIN Team Type 1 – Sanofi Aventis 00:02:55 64 15 * Benjamin KING Team RadioShack 00:02:58 65 166 Carlos PIAMONTE UNE – EPM 00:03:03 66 25 Martin MORTENSEN Team Leopard-Trek 00:03:04 67 126 Paul MACH Bissell Pro Cycling 00:03:04 68 111 Lucas EUSER Team Spidertech Powered by C10 00:03:05 69 62 Brian VANDBORG BACH Saxo Bank SunGard 00:03:06 70 136 Sebastien SALAS Team Exergy 00:03:07 71 138 Kai APPLEQUIST Team Exergy 00:03:08 72 75 Pieter WEENING Rabobank Cycling Team 00:03:09 73 76 Dennis VAN WINDEN Rabobank Cycling Team 00:03:10 74 143 Bernard VAN ULDEN Jelly Belly Cycling Team 00:03:10 75 133 Fred RODRIGUEZ Team Exergy 00:03:12 76 148 Nic HAMLTON Jelly Belly Cycling Team 00:03:14 77 94 Valeryi KOBZARENKO Team Type 1 – Sanofi Aventis 00:03:18 78 24 Anders LUND Team Leopard-Trek 00:03:18 79 113 Jonathan Patrick MCCARTY Team Spidertech Powered by C10 00:03:19 80 33 Daniel LLOYD Team Garmin – Cervelo 00:03:26 81 154 Alejandro RAMIREZ Gobernacion de Antioquia – Indeportes Antiquia 00:03:27 82 83 Robert FORSTER Unitedhealthcare Presented By Maxxis 00:03:28 83 6 Chad BEYER BMC Racing Team 00:03:31 84 146 Jeremy POWERS Jelly Belly Cycling Team 00:03:32 85 128 Ben JACQUES-MAYNES Bissell Pro Cycling 00:03:32 86 97 William DUGAN Team Type 1 – Sanofi Aventis 00:03:35 87 58 * Elia VIVIANI Liquigas-Cannondale 00:03:36 88 168 Jaime CASTANEDA UNE – EPM 00:03:37 89 85 Adrian HEGYVARY Unitedhealthcare Presented By Maxxis 00:03:43 90 88 Scott ZWIZANSKI Unitedhealthcare Presented By Maxxis 00:03:43 91 87 Bradley WHITE Unitedhealthcare Presented By Maxxis 00:03:43 92 65 Michael MORKOV Saxo Bank SunGard 00:03:46 93 45 Craig LEWIS HTC – Highroad 00:03:47 94 107 Thierry HUPOND Skil-Shimano 00:03:47 95 142 * Alastair LOUTIT Jelly Belly Cycling Team 00:03:49 96 86 Christopher JONES Unitedhealthcare Presented By Maxxis 00:03:52 97 164 Edwar Stiber ORTIZ CARO UNE – EPM 00:03:56 98 114 * David BOILY Team Spidertech Powered by C10 00:03:57 99 34 Thomas PETERSON Team Garmin – Cervelo 00:03:59 100 118 Ryan ROTH Team Spidertech Powered by C10 00:04:01 101 82 Jonathan CLARKE Unitedhealthcare Presented By Maxxis 00:04:03 102 42 Caleb FAIRLY HTC – Highroad 00:04:05 103 7 * Timothy ROE BMC Racing Team 00:04:06 104 84 Davide FRATTINI Unitedhealthcare Presented By Maxxis 00:04:10 105 95 Javier MEGIAS LEAL Team Type 1 – Sanofi Aventis 00:04:16 106 134 Matt COOKE Team Exergy 00:04:17 107 56 * Juraj SAGAN Liquigas-Cannondale 00:04:19 108 103 Martin REIMER Skil-Shimano 00:04:20 109 54 Edward KING Liquigas-Cannondale 00:04:21 110 112 * Flavio DE LUNA Team Spidertech Powered by C10 00:04:28 111 122 Frank PIPP Bissell Pro Cycling 00:04:33 112 144 William DICKESON Jelly Belly Cycling Team 00:04:38 113 106 * Philipp RIES Skil-Shimano 00:04:39 114 157 Oscar ALVAREZ Gobernacion de Antioquia – Indeportes Antiquia 00:04:41 115 102 * Thomas BONNIN Skil-Shimano 00:04:44 116 116 Francois PARISIEN Team Spidertech Powered by C10 00:04:48 117 156 Carlos OSPINA Gobernacion de Antioquia – Indeportes Antiquia 00:04:57 118 101 Kenny Robert VAN HUMMEL Skil-Shimano 00:04:58 119 115 Bruno LANGLOIS Team Spidertech Powered by C10 00:05:02 120 124 * Andrew DAHLHEIM Bissell Pro Cycling 00:05:17 121 18 Ben HERMANS Team RadioShack 00:05:18 122 132 Carlos ALZATE ESCOBAR Team Exergy 00:05:33 123 98 Fabio CALABRIA Team Type 1 – Sanofi Aventis 00:06:09 161 Giovany BAEZ UNE – EPM Non Partant

Cooking seasonally, eating locally in Vail

VAIL, Colorado – Larkspur Restaurant will host a harvest dinner on Friday night and restaurant owner Thomas Salamunovich will be in the kitchen. “Cuisine is my passion, my craft,” Salamunovich said. “The growth of Savory Group restaurants has taken me out of the kitchen on a daily basis, but I am excited to celebrate Colorado’s bounty with a special dinner at Larkspur.”Salamunovich hasn’t limited his culinary identity. From the elegant Larkspur Restaurant to the quick-service Larkburger, he is comfortable as long as he’s producing authentic fare.Since moving to Vail in 1993, Salamunovich’s career has been on the fast track. He left his role as executive chef at Vail’s iconic Sweet Basil in 1999 to open Larkspur, later that year. Since then, many opportunities have unfolded.In 2004, the gourmet burger was sweeping the country. Salamunovich saw a niche to fill in the Vail Valley and beyond. Larkburger epitomizes new fast food with its all natural, affordable burgers, truffle fries and creamy shakes. Four Larkburgers have opened with more on the horizon. Salamunovich opened Restaurant Avondale in the new Westin Riverfront Resort & Spa in Avon in 2008. Avondale’s stylish design, moderate price points and fresh, seasonal menus bridge the gap between Larkspur’s fine dining and Larkburger’s fast, casual meals.Larkspur and Avondale have an exclusive arrangement with LaVenture Farms in Gypsum. Seven years ago, Salamunovich started purchasing produce several times a week. Soon, the chef and farmer were planning the next season’s crops together, and a greenhouse was built to boost the short growing season, which challenges Rocky Mountain farmers. In 2007, Salamunovich was approached to be included in “Colorado Organic.” The cookbook is the brainchild of author Jennifer Olson and features Colorado farmers and eight Colorado chefs who are committed to local, seasonal food.

Today’s start list for slalom

1 MAZE Tina SLO 2 SHIFFRIN Mikaela USA 3 ZETTEL Kathrin AUT 4 HANSDOTTER Frida SWE 5 PIETILAE-HOLMNER M. SWE 6 STRACHOVA Sarka CZE 7 HOSP Nicole AUT 8 WENN-LARSSON Anna SWE 9 LOESETH Nina NOR 10 KIRCHGASSER Michaela AUT 11 GAGNON Marie-Michele CAN 12 VELEZ ZUZULOVA V. SVK 13 HOLDENER Wendy SUI 14 COSTAZZA Chiara ITA 15 NOENS Nastasia FRA 16GISIN Michelle SUI 17 THALMANN Carmen AUT 18 MIELZYNSKI Erin CAN 19 STIEGLER Resi USA 20 MOUGEL Laurie FRA 21 MOELGG Manuela ITA 22 BAUD Adeline FRA 23 HECTOR Sara SWE 24 DUERR Lena GER 25 VLHOVA Petra SVK 26 BARIOZ Taina FRA 27 BRIGNONE Federica ITA 28 BUCIK Ana SLO 29 GUTIERREZ Mireia AND 30 DUBOVSKA Martina CZE 31 HASEGAWA Emi JPN 32 MOLTZAN Paula USA 33 WIESLER Maren GER 34 CHABLE Charlotte SUI 35 SOPPELA Merle FIN 36 DUKE Hailey USA 37 CRAWFORD Candace CAN 38 LAVTAR Katarina SLO 39 IGNJATOVIC Nevena SRB 40 POPOVIC Leona CRO 41 SMALL Greta AUS 42 NOVOSELIC Sofija CRO 43 TILLEY Alexandra GBR 44 MCJAMES Megan USA 45 ALOPINA Ksenia RUS 46 PERSYN Karen BEL 47 MISAK Iva CRO 48 JELINKOVA Adriana NED 49 GUEST Charlotte GBR 50 PAULATHOVA Katerina CZE 51 KOMSIC Andrea CRO 52 ROVE Kristiina FIN 53 BANCORA Salome ARG 54 GASUNA Lelde LAT 55 SIMARI BIRKNER M. ARG 56 CAPOVA Gabriela CZE 57 GASTALDI Nicol ARG 58 CHRYSTAL Lavinia AUS 59 GUDMUNDSDOTTIR M. ISL 60 VILHJALMSDOTTIR H. M. ISL 61 MATSOTSKA Bogdana UKR 62 GASIENICA-DANIEL M. POL 63 KIRKOVA Maria BUL 64 HUDSON Piera NZL 65 BARAHONA Noelle CHI 66 DECROIX Marjolein BEL 67 SIMARI BIRKNER A. ARG 68 NOVAKOVIC Zana BIH 69 LEMGART Charlotte T. DAN 70 ASGEIRSDOTTIR Erla ISL 71 EINARSDOTTIR Freydis H. ISL 72 NELLES Mathilde BEL 73 BERECZ Anna HUN 74 ABOLTINA Agnese LAT 75 MERDANOVIC Sejla BIH 76 TSIKLAURI Nino GEO 77 SCHLEPER Sarah MEX 78 GASUNA Evelina LAT 79KNYSH Olha UKR 80 BELL Florence IRE 81 PELLEGRIN Elise MLT 82 RALLI Sophia GRE 83 HARRISSON Maya BRA 84 TIKUN Tetyana UKR 85 BELL Victoria IRE 86 XIA Lina CHN 87 ARBEZ Tess IRE 88 SAMARINOU Maria GRE 89 BERTHELSEN N. C. DAN 90 JANUSKEVICIUTE Ieva LTU 91 MELDERE Ieva LAT 92 ELVINGER Catherine LUX 93 QIN Xiyue CHN 94 MEHILLI Suela ALB 95 JANKOVIC Masa SRB 96 OETTL REYES Ornella PER 97 KIEK Ronnie ISR 98 GKOGKOU Anastasia GRE 99 KOKKINI Anastasia GRE 100 HALILOVIC Amira BIH 101 GRIGOREVA Kseniya UZB 102 BULATOVIC Ivana MNE 103 MOE Lisa Christine B. DAN 104 PFINGSTHORN M. CHI 105 BUCHLER Gitit ISR 106 MOHBAT Natacha LIB 107 VICUNA Josefina CHI 108 BOGDANOVIC Barbara SRB 109 BERECZ Reka HUN 110 CSIMA Laura HUN 111 MANDIC Nina SRB 112 PALIUTKINA Olga KGZ 113 NASSAR Lea LIB 114 KEIROUZ Celine LIB 115 THAKUR Aanchal IND 116 HADDAD Yasma LIB 117 DEVI Varsha IND 118 BARANOVA Tatjana UZB 119 WU Meng-Chien TPE 120 EIGLER Patricia HUN

After 13 years, Vail’s Larkspur continues to thrive

VAIL, Colorado – Thomas Salamunovich, owner of Larkspur Restaurant, opened Larkspur’s doors just before the 1999 ski season. He has striven for and succeeded at creating a hospitality-driven fine dining experience for both travelers to Vail and Eagle County residents alike. Now that a new lease for the restaurant in the Golden Peak Lodge has been signed with Vail Resorts, he is proud and excited to announce that they will be able to continue providing memorable experiences for their guests. “It is so exciting to have the opportunity to continue the Larkspur legacy,” Salamunovich said. “The difference between a good restaurant and an extraordinary restaurant is the latter requires extended and dedicated commitment to quality-driven cuisine, solid service and gracious hospitality.” Traditions that Larkspur guests can continue to look forward to include skiing down Riva to have a lobster and rocket club for lunch, grabbing a latte from Larkspur’s market, and watching the chefs in the open kitchen. Larkspur has become an integral part the following community events over the past 13 years: Ski Club Vail, Gourmet on Gore, Vail Farmer’s Market, Vail Jazz Foundation “Jazz After,” Fourth of July, and post-Bravo dinners. Larkspur’s team will be available for weddings, rehearsal dinners, proms, business gatherings, anniversaries, birthdays and special occasions. Larkspur recently hired Executive Chef Richard Hinojosa, a veteran chef of notable restaurants such as Mary Elaine’s at The Phoenician in Scottsdale, Ariz., the Westin Maui Resort and Spa, and the Hotel Jerome in Aspen. Hinojosa took over this role in spring and collaborates with Salamunovich to create inspired menus while remaining respectful of the now “classic” dishes at Larkspur. “Since 1999, we’ve successfully created enduring dishes that are nostalgic and innovative. We provide a familiar dining experience while remaining current to the times,” Salamunovich said. Veal scallopini, Palisade tomato and polenta soup with grilled cheese, caesar salad with potato croutons, mushroom, ricotta, rocket pizza, and fried to order doughnuts are a few examples. In addition to his culinary talents, Hinojosa, a certified sommelier, is enthusiastic about the role that wine plays in fine dining. He and James Gall, Larkspur’s managing director, are committed to uphold and evolve the relationship between cuisine and wine that Larkspur is known for. Vail’s 50th anniversary ski season has Salamunovich and his team inspired to make it one of the best year’s ever. In effort to create an unforgettable apres ski experience, Larkspur plans to feature “hand foods” – crispy beef tacos, larkburgers, fried chicken and pizzas, as well as $1.50 oysters on the half shell and half off champagne. Additionally, the 2013 Burton U.S. Open will take place outside Larkspur’s front door. Early last summer Burton announced the move to Vail while dining at Larkspur. This winter Larkspur will launch a new blog, embark on an invigorated relationship with the hotels and restaurants in their area and strive for an even more refreshed and inspired cocktail program.

Results from Sunday’s Vail Mountain Winter Uphill

1. Josiah Middaugh 32:06 2. Zach Miller 34:27 3. William Desportes 37:16 4. Brandy Erholtz 38:42 5. Ryan Simmons 39:14 6. Shawnie Mulligan 39:31 7. Dylan Hedges 40:08 8. Joey Brenner 40:11 9. Colin Szuch 40:12 10. Cj Hitz 40:26 11. Michael Dorr 40:35 12. Alayna Szuch 40:39 13. Rachel Viele 40:53 14. Rife Hilgartner 41:24 15. Matt Johnson 42:17 16. Kris Ochs 42:42 17. Luke Charles 43:01 18. Anthony Salomon 43:07 19. Rec Vertuca 43:17 20. Lisa Isom 43:23 21. Mark Pribamsky 43:36 22. James Kankoska 43:42 23. Brandon Stapanowich 43:48 24. Jim Telling 44:05 25. Jimmy Daly 44:31 26. Erik Cumming 44:40 27. Hallie Silberman 44:42 28. Walt Bleser 44:55 29. Jennifer Razee 45:00 30. Duncan Robinson 45:11 31. Jonathan Zeschin 45:41 32. Steven Gatto 45:44 33. Sharon O'Grady 46:14 34. Drew Mueller 46:55 35. Maxalen Noriega 47:17 36. Marc Sabate 47:18 37. Lucas Onan 47:47 38. Ron Braden 47:57 39. Dean Stockdale 47:59 40. Alex McCafferey 48:02 41. Nicholas Armstrong 48:15 42. Carly Lockard 48:20 43. Scott McClarrinon 48:24 44. Miles Gentry 48:36 45. Hooker Lowe 48:42 46. James Ellis 48:51 47. Shauna Nelson 49:06 48. Andrew Moyer 49:10 49. Katie Reddon 49:19 50. Patrick Gephart 49:31 51. Barrett Langton 49:37 52. Shawn Sturm 49:40 53. Taff Dirks 49:49 54. Andy Kovats 50:15 55. Lisa Gonzales-Gile 50:16 56. Emily Selonick 50:29 57. Dayna Sudheimer 50:32 58. Ben McNair 50:52 59. Kari Bangston 50:53 60. Melinda Brandt 50:54 61. Trina Ehrenberg 51:37 62. Marina Cegorov 51:42 63. Mathew Razo 51:53 64. Sunny Corrigan 52:02 65. Danielle McNair 52:15 66. Michael Piazza 52:21 67. Marie-Christine Carel 52:56 68. Gillian Lane 53:15 69. Courtney Knott 53:30 70. Tim Mt Pleasant 53:32 71. Kim Fuller 53:54 72. Tom Vucich 54:17 73. Paul Gotthelf 54:38 74. Celynn McClarrinon 55:09 75. Bern Krueger 55:37 76. Brian Musinski 55:44 77. Carrie Eckenhoff 56:29 78. Dennis Foley 56:32 79. John Alfond 56:38 80. Brian Sterneron 57:26 81. Nadine Davis 57:34 82. Sean O'Brien 57:36 83. Nick Sudheimer 57:54 84. Jim Daus 58:06 85. Jimmy Colihan 58:19 86. Todd Biekkola 58:44 87. Taylor Watts 58:51 88. Sue Bardsley 58:56 89. Jennifer Sommer 59:22 90. Joe Rodriguez 59:25 91. Nancy Mires 1:00:20 92. Kelly Daly 1:00:34 93. Henry Schloss 1:00:40 94. Sarah Ellefson 1:01:20 95. Lynne Drakos 1:01:54 96. Vicki Crawford 1:01:57 97. Ashley Dentler 1:02:18 98. Chelsea Dentler 1:02:21 99. Samantha Fortner 1:02:38 100. Elyse Howard 1:02:54 101. Theresa Daus-Weber 1:03:02 102. Betsy Schloss 1:04:01 103. Sander Turpin 1:04:02 104. S. Lewandowski 1:04:04 105. Lisa Ludwig 1:04:06 106. Miles Henson 1:04:11 107. Sorita Averill 1:04:17 108. Dale Nelson Jr 1:04:32 109. Robyn Moore 1:05:55 110. Vonda Thomas 1:06:46 111. David Skinner 1:06:50 112. Ryan Wolfe 1:06:57 113. Michelle Wolfe 1:07:00 114. Lorrie Heymann 1:10:43 115. Kim MacNamee 1:11:00 116. Caitlin Sullivan 1:13:42 117. Mary Bahr 1:13:48 118. Kevin Foley 1:13:53 119. Robin Wagner 1:17:58 120. Marlin Smickley 1:17:58 121. Tom Ewert 1:22:09 122. Erin Vega 1:25:37 123. Adam Phoebe 1:26:15 124. Lisa Sloan 1:26:15 125. Kristin Beirlein 1:29:19 126. Mary-Lamb Lucas 1:32:51 127. Patricia Rowe 1:32:52 128. Anna Meiusi 1:44:15 129. Bob Louthan 1:49:31 130. Esra Eczacibisi 1:53:22 131. Murat Coskun 1:53:25 132. Dionne Drugan-Brown 1:53:47 133. Jeanne Adams 1:53:47 134. C. Hurtado-Myers 2:06:50