The state skiing honor roll | VailDaily.com

The state skiing honor roll

Daily staff report
newsroom@vaildaily.com

Battle Mountain boys skiing celebrates its state title on Friday night in Aspen. It's one of many awards for local racers.

Boys Skimeister

1 Quintin Cook, Battle Mountain

2 Elliot Shaw, Middle Park

3 Logan Ramsay, Summit

4 Mike Skladnowski, Clear Creek

5 Kyle Ciccarelli, Middle Park

Recommended Stories For You

Girls Skimeister

1 Haley Frischholz, Battle Mountain

2 Natalie Platil, Evergreen

3 Zoe Braun, Eagle Valley

4 Brynn Mehan, Eagle Valley

5 Angelina Inman, Clear Creek

Boys classic league champs

1 Middle Park 466

2 Battle Mountain 463

T3 Steamboat Springs 406

T3 CRMS 406

Girls classic league champs

1 Aspen 472

2 Battle Mountain 457

3 Steamboat Springs 425

Boys GS league champs

1 Evergreen 504

2 Battle Mountain 503

3 Steamboat Springs 470

Girls GS league champs

1 Evergreen 505

2 Battle Mountain 494

3 Aspen 481

Boys skate league champs

1 Summit 483

2 Battle Mountain 459.5

3 Middle Park 452.5

Girls skate league champs

1 Battle Mountain 486

2 Steamboat Springs 459

3 Aspen 412

Boys slalom league champs

1 Steamboat Springs 514

2 Battle Mountain 505

3 Evergreen 501.5

Girls slalom league champs

1 Nederland 504

2 Evergreen 498

3 Aspen 494.5

Boys classic all-state

1 Nick Sweeney , Aspen

2 Graham Houtsma , Aspen

3 Cameron Wolfe, Vail Mountain School

4 Franklin Reilly, Battle Mountain

5 Theo Loo, Middle Park

Girls slassic all-state

1 Bridget Donovan , Vail Mountain School

2 Ruthie Boyd , Summit

2 Maddie Donovan , Vail Mountain

4 Annie Blakslee , Vail Mountain School

5 Natalie Bohlmann, Steamboat Springs

Boys GS all-state

1 Cook Quintin , Battle Mountain

2 Vickerman Luke, Battle Mountain

3 Graab Rio, Steamboat Springs

4 Coffey Alexander , Steamboat Springs

5 Ricco Cole , Middle Park

6 Suszynski Colin, Evergreen

7 Tallmadge Owen, Evergreen

8 Britt Walton, Steamboat Springs

Girls GS all-state

1 Whitney Merriman, Vail Mtn School

2 Haley Frischholz , Battle Mountain

3 Malorie Mallorie, Evergreen

4 Pascale Augspurger, Aspen

5 MacKenzie Gansmann , Steamboat

6 Brianna Bond, Evergreen

7 Delaney Pratt , Nederland

8 Abby Davidson, Battle Mountain

Boys skate all-state

1 Graham Houtsma , Aspen

2 Cameron Wolfe, Vail Mountain

3 Logan Miyauchi , Middle Park

4 Franklin Reilly, Battle Mountain

5 Jack Sweeney, Aspen

Girls skate all-state

1 Megan Rossman, Battle Mountain

2 Maddie Donovan, Vail Mountain

3 Ruthie Boyd , Summit

4 Natalie Bohlmann, Steamboat

5 Annie Blakslee , Vail Mountain

Boys slalom all-state

1 Vickerman Luke , Battle Mountain

2 Tallmadge Owen, Evergreen

3 Bailey Luke , Platte Canyon

4 Berget Cameron , Summit

5 Skladanowski Mike , Clear Creek

6 Cook Quintin , Battle Mountain

7 K uechenmeister Quin , Nederland

8 Walton Britt, Steamboat Springs

9 Ricco Cole , Middle Park

Girls slalom all-state

1 Pratt Delaney, Nederland

2 Miller Malorie, Evergreen

3 Frischholz Haley, Battle Mountain

4 Enebo Emma, Middle Park

5 Augspurger Pascale, Aspen

6 Davidson Abby, Battle Mountain

7 Gansmann MacKenzie , Steamboat

8 Thompson Gisele, Summit

9 Myers Gabrielle , Summit

10 Descisciolo Catherine , Vail Mtn School

Colorado Cup

Girls

1 Miller Malorie

2 Frischholz Haley

3 Pratt Delaney

4 Augspurger Pascale

5 Davidson Abby

Boys

1 Vickerman Luke

2 Cook Quintin

3 Bailey Luke

4 Tallmadge Owen

5 Ricco Cole

Boys GS top 5

1 Quintin Cook, Battle Mountain

2 Britt Walton, Steamboat Springs

3 Colin Suszynski , Evergreen

4 Luke Vickerman, Battle Mountain

5 Cole Riccio , Middle Park

Girls GS top 5

1 MacKenzie Gansmann , Steamboat

2 Mallorie Miller , Evergreen

3 Whitney Merriman , Vail Mtn School

4 Gisele Thompson, Summit

5 Haley Frischholz, Battle Mountain

Boys classic top 5

1 Nick Sweeney , Aspen

2 Graham Houtsma, Aspen

3 Cameron Wolfe , Vail Mountain School

4 Jack Sweeney, Aspen

5 Logan Miyauchi , Middle Park

Girls classic top 5

1 Ruthie Boyd , Summit

2 Bridget Donovan, Vail Mountain

3 Maddie Donovan , Vail Mountain

4 Annie Blakslee, Vail Mountain School

5 Natalie Bohlmann, Steamboat

Boys slalom top 5

1 Quintin Cook, Battle Mountain

2 Owen Tallmadge , Evergreen

3 Cole Riccio , Middle Park

4 Chad Mulligan , Evergreen

5 Luke Vickerman , Battle Mountain

Girls slalom top 5

1 Mallorie Miller, Evergreen

2 Gisele Thompson, Summit

3 Gabrielle Meyers , Summit

4 Haley Frischholz , Battle Mountain

5 Emma Enebo , Middle Park

Boys skate top 5

1 Graham Houtsma, Aspen

2 Cameron Wolfe , Vail Mountain

3 Jack Sweeney , Aspen

4 Colt Whitley, Aspen

5 Logan Miyauchi , Middle Park

Girls skate top 5

1 Maddie Donovan , Vail Mountain

2 Ruthie Boyd , Summit

3 Megan Rossman, Battle Mountain

4 Annie Blakslee, Vail Mountain

5 Natalie Bohlmann, Steamboat