Track and field results for Friday | VailDaily.com

Track and field results for Friday

Daily staff report
Newsroom@vaildaily.com
Vail, CO Colorado

Team standings

Girls – 1) Battle Mountain 207; 2) Delta 141; 3) Glenwood Springs 131, 4) Eagle Valley 119, 5) Palisade 83, 6) Moffat County 28, 7) Steamboat Springs 1

Boys – 1) Glenwood Springs 163; 2) Moffat County 135; 3) Eagle Valley 117; 4) Delta 116; 5) Battle Mountain 68; 6) Palisade 62; 7) Steamboat Springs 18

Girls

Medley – 1. Eagle Valley, 1:54.21 (Casey Lammert, Kassi Gall, Carly Volkmer, Roxy Trotter); 2. Battle Mountain, 1:57.88 (Katie Matarese, Isabelle McCormick, Alex McCormick, Sophia Calabrese, Lilly McMurrain).

400 relay – 3. Eagle Valley, 53.07 (Megan Osteen, Michelle Carbajal, Kassi Gall, McKenzie Sisson) (PR); 5. Battle Mountain, 55.14 (Isabelle McCormick, Abby Harrison, Taylor Anderson, Malia Barca).

Recommended Stories For You

800 relay – 1. Battle Mountain, 1:47.01 (Isabelle Courtois, Katia Lopez, Katie Matarese, Brooke White); 5. Eagle Valley, 1:58.38 (Michelle Carbajal, Casey Lammert, Justine Bukovich, Taylor Claydon).

1,600 relay – 1. Battle Mountain, 4:05.73 (Isabelle Courtois, Katia Lopez, Jenai Denardi, Val Constien); 2. Eagle Valley, 4:17.71 (PR) (Carly Volkmer, Casey Lammert, Kelly Cassidy, Roxy Trotter).

100 – 3. Isabelle Courtois, Battle Mountain, 13.00; 4. Katie Matarese, Battle Mountain, 13.19.

200 – 3. Isabelle Courtois, Battle Mountain, 26.62; 5. Katie Matarese, Battle Mountain, 27.62; 7. Kassi Gall, Eagle Valley, Eagle Valley, 27.93.

400 – 1. Carly Volkmer, Eagle Valley, 59.99; 2. Katia Lopez, Battle Mountain, 1:01.07; 3. LaRose Currie, Battle Mountain, 1:01.08; 5. Jenai Denardo, Battle Mountain, 1:02.89.

800 – 1. Roxy Trotter, Eagle Valley, 2:21.27; 2. Val Constien, Battle Mountain, 2:21.36; 3. Morgan Croke, Battle Mountain, 2:27.09; 8. Katie Hill, Eagle Valley, 2:33.09.

3,200 – 3. Mandy Ortiz, Battle Mountain, 11:34.54; 5. Bridge Courtois, Battle Mountain, 12:13.60; 6. Nikki Cunning, Eagle Valley, 12:48.94 (PR).

100 hurdles – 3. Molly Childers, Battle Mountain, 18.29; 6. Samantha Lay, Eagle Valley, 18.66; 7. Isabelle Calabrese, Battle Mountain, 18.81; 8. Sophie Calabrese, Battle Mountain, 19.38.

300 hurdles – 2. Lilly McMurrain, Battle Mountain, 49.57; 4. Sophia Calabrese, Battle Mountain, 50.35; 6. Brooke White, Battle Mountain, 53.30; 7. Samantha Lay, Eagle Valley, 54.07; 8. Addie Arnold, Eagle Valley, 54.92.

Long jump – 3. Michelle Carbajal, Eagle Valley, 16-2.25; 4. Jenai Denardo, Battle Mountain, 15-5.75; Megan Osten, Eagle Valley, 15-5; 7. LaRose Currie, Battle Mountain, 15-3.75.

Discus – 5. Taylor Martin, Eagle Valley, 95-5

Boys

100 – 4. Zeke Sandoval, Eagle Valley, 11.48; 5. Chris Libertini, Battle Mountain, 11.52; 8. Nick Ross, Eagle Valley, 11.85.

200 – 2. Zeke Sandoval, Eagle Valley, 22.81 (pr) .07 off state); 6. Ze Barbosa, Battle Mountain, 24.01

400 – 2. Paton Lovett, Battle Mountain, 51.24; 3. Reeve Sanders, Battle Mountain, 51.69; 7. Christian Aguilar, Eagle Valley, 53.00

800 – 6. Hunter Burnham, Eagle Valley, 2:03.30 (pr); 7. Dominic Patterson, Eagle Valley, 2:05.72.

3,200 – 8. Nathan Maddux, Eagle Valley, 10:44.84 (PR by a lot)

400 relay – 1. Battle Mountain, 43.8 (Zach Guida, Chris Libertini, Paton Lovett. Ze Barbosa); 4. Eagle Valley, 45.03 (Aaron Kline, Christian Aguilar, Zeke Sandoval, Nick Ross) (pr)

800 relay – 1. Battle Mountain, 1:31.01 (Reeve Sanders, Chris Libertini, Paton Lovett, Jake Engle).

1,600 relay – 3. Battle Mountain, 3:29.58 (Reeve Sanders, Chris Libertini, Paton Lovett, Jake Engle); 4. Eagle Valley, 3:34.22 (Christian Aguilar, Zeke Sandoval, Luis Chavez, Wyatt Smith).

800 relay – 4. Eagle Valley, 1:38.18 (Christian Aguilar, Austin Tafoya, Dominic Patterson, Wyatt Smith).

110 hurdles – 1. Riley Rowles, Eagle Valley, 15.98; 2. Aaron Kline, Eagle Valley, 16.11, 8. Ryan Werner, Eagle Valley, 19.01

300 hurdles – 4. Aaron Kline, Eagle Valley, 42.79; 5. Riley Rowles, Eagle Valley, 43.41; 8. Ryan Werner, Eagle Valley, 46.80.

High jump – 4. Will Dutmer, Eagle Valley, 5-10; 7. Nick Cooper, Eagle Valley, 5-4.

Long jump – 5. Riley Rowles, Eagle Valley, 18-10; 6. Zach Guida, Battle Mountain, 18-9.25; 7. Nick Cooper, Eagle Valley, 18-8.5.

Triple jump – 3. Riley Rolwes, Eagle Valley, 40-1.25.

Shot put – 5. Roberto Cortes, Eagle Valley, 43-0.25; 8. Jose Marin Garcia, Battle Mountain, 41-9