Too precious to flush? | VailDaily.com

Too precious to flush?

Andrea Palm-Porter

You drink it, water your lawn, wash your car, flush it down the toilet and bath in it. Let’s think about this for a minute. With possibly the worst drought in the West in 300 years, conserving water is something everyone should be paying a lot more attention to. A few statistics are worth noting:The Colorado River supplies water to seven states. Water covers 80 percent of the world. Of that 80 percent, just 1 percent is available for drinking and 97 percent is saltwater. Simply flushing the toilet accounts for a staggering 40 percent of water costs. The rest is from showers, sinks, leaky faucets and general water use. The average household uses 27 gallons of water a day. Did you know that you use two to three times more water in the summer than you do in the winter? By implementing a water conservation program in your business or home, you can increase your bottom line by as much as 60 percent and most important, preserve a precious resource that we need, water. You can do this by retrofitting your property or business with 1.6-gallons-per-flush toilets, water-saving showerheads, kitchen, bath aerators and repairing any leaky faucets.You might consider parking your car on your lawn when you have to wash it. You’ll be watering your lawn as well as cleaning your car at the same time. Perhaps dumping that soapy water when you are done over your head and washing your hair is asking a bit much.But as the Eagle River Water and Sanitation District puts it, “Please use water wisely.” For more information you can check out their Web site at http://www.erwsd.org. For a free water conservation kit, call them at 476-7480.A price check for a gallon of: Chanel No. 5 Parfum, $45. 056 Revlon Nail Enamel, $983. Visine Advanced Eye Drops, $741. Vicks 44D Cough Syrup, $97. Coppertone SPF 45 sun-block lotion, $90. Pepto-Bismol, $58. Evian bottled water, $21. Mocha at Peaberry coffee, $22. Corona beer, $13. Snapple, $10. Tide liquid detergent, $8. Coca-Cola, $3. Tap water, Denver Water, .00186 cent for 11,000 gallons or less per month, including monthly service charge. Gasoline, $2.Milk, $4.A.P.-P.