Beaver Creek super-combined results — downhill | VailDaily.com
YOUR AD HERE »

Beaver Creek super-combined results — downhill

Daily Staff Report
Alessandro Trovati/APSwitzerland's Didier Cuche rides the edges of his skis to the best time in the downhill race in the World Cup Super Combined on Thursday at Beaver Creek.
ALL |

UPDATED 1:09 p.m.

BEAVER CREEK — Switzerland’s Didier Cuche leads the World Cup super-combined Thursday afternoon after the downhill portion of the event at Beaver Creek.

American Steven Nyman is second, and Marco Buechel of Liechtenstein stands third.

The event will resume this afternoon with the slalom at 2: 30 p.m.

Among other notable racers, Michael Walchhofer is fourth, Bode Miller stands sixth, and Hermann Maier is 10th.

Two other Americans are in the top 20: Andrew Weibrecht is 12th and T.J. Lanning is 17th.

Below are unofficial results. Check back to vaildaily.com this afternoon for LIVE results of the slalom portion

1. CUCHE Didier SUI 1:13.50

2. NYMAN Steven USA 1:13.70

3. BUECHEL Marco LIE 1:13.73

4. WALCHHOFER Michael AUT 1:14.05

5. ALBRECHT Daniel SUI 1:14.06

6. MILLER Bode USA 1:14.08

7. DEFAGO Didier SUI 1:14.31

8. HOFFMANN Ambrosi SUI 1:14.34

9. MYHRE Lars Elton NOR 1:14.36

10. MAIER Hermann AUT 1:14.39

11. CLAREY Johan FRA 1:14.47

12. WEIBRECHT Andrew USA 1:14.52

13. INNERHOFER Christof ITA 1:14.56

14.SCHOENFELDER Rainer 1:14.65

15. KEPPLER Stephan 1983 GER 1:14.83

16. JERMAN Andrej 1978 SLO 1:14.89

17. LANNING Thomas (tj) 1984 USA 1:14.91

18. RAICH Benjamin 1978 AUT 1:14.99

19. KOSTELIC Ivica 1979 CRO 1:15.01

20. BANK Ondrej 1980 CZE 1:15.03

21. GUAY Erik 1981 CAN 1:15.08

22. SULLIVAN Marco 1980 USA 1:15.25

23. HEEL Werner 1982 ITA 1:15.26

24. STAUDACHER Patrick 1980 ITA 1:15.33

25. ZURBRIGGEN Silvan 1981 SUI 1:15.38

26. GRUBER Christoph 1976 AUT 1:15.42

27. BRAUER Jono 1981 AUS 1:15.48

28. ZRNCIC-DIM Natko 1986 CRO 1:15.51

29. THEAUX Adrien 1984 FRA 1:15.51

30. SULZENBACHER Kurt 1976 ITA 1:15.52

31. OLSSON Hans 1984 SWE 1:15.63

32. POISSON David 1982 FRA 1:15.68

33. EISATH Florian 1984 ITA 1:15.69

34. STUTZ Paul 1983 CAN 1:15.71

35. BYGGMARK Jens 1985 SWE 1:15.72

36. GORZA Ales 1980 SLO 1:15.73

37. GRANGE Jean−Baptiste 1984 FRA 1:15.80

38. FILL Peter 1982 ITA 1:15.81

39. LARSSON Markus 1979 SWE 1:15.88

40. RAINER Niklas 1983 SWE 1:15.88

41. LIGETY Ted 1984 USA 1:15.88

42. BAUMANN Romed 1986 AUT 1:15.99

43. FAYED Guillermo 1985 FRA 1:16.01

44. KOLL Alexander 1982 AUT 1:16.06

45. PELLINEN Jouni 1983 FIN 1:16.16

46. HOROSHILOV Alexandr 1984 RUS 1:16.37

47. OLSSON Matts 1988 SWE 1:16.40

48. PAQUIN Pierre 1979 FRA 1:16.42

49. BLARDONE Massimiliano 1979 ITA 1:16.78

50. SPORN Andrej 1981 SLO 1:16.89

51. MATT Mario 1979 AUT 1:16.94

52. MICKEL Finlay 1977 GBR 1:17.21

53. SASAKI Akira 1981 JPN 1:17.69

54. JANKA Carlo 1986 SUI 1:17.79

Did not start

BERTHOD Marc SUI

Did not finish

DREIER Christoph AUT

SCHEIBER Mario AUT

KUCERA John CAN

RATKIC Ivan CRO

DALCIN Pierre-Emmanuel FRA

PERKO Rok SLO

SOLBAKKEN Bjarne NOR


Support Local Journalism


Start a dialogue, stay on topic and be civil.
If you don't follow the rules, your comment may be deleted.

User Legend: iconModerator iconTrusted User