Complete 4A Western Slope League meet results | VailDaily.com
YOUR AD HERE »

Complete 4A Western Slope League meet results

Eagle Valley's 's Charise Crabb is one of seven league champions the Devils produced this weekend furing the 4A Slope League meet in Grand Junction.
Townsend Bessent | Townshend@vaildaily.com |

Class 4A Western Slope Meet

Grand Junction

Boys



Team results — 1. Palisade, 179; 2. Battle Mountain 141.5; 3. Eagle Valley, 131; 4. Rifle 102; 5. Glenwood Springs 76; 6. Summit, 35.5; 7. Glenwood Springs, 19; Delta 16.

Individual results

Support Local Journalism



100 meters — 3. Cristian Aguilar, Eagle Valley, 11.52; 6. Riley Rowles, Eagle Valley, 11.57; 8. Sands Simonton, Battle Mountain, 11.71.

200 — 3. Cristian Aguilar, Eagle Valley, 23.15; 6. Luis Chavez, Eagle Valley, 23.58.

400 — 1. Gino Giovagnoli, Eagle Valley, 49.66; 6. Cristian Aguilar, Eagle Valley, 52.42; 8. Creek Kamby, Battle Mountain, 53.86.



800 — 1. Gino Giovagnoli, Eagle Valley; 2. Luis Chavez, Eagle Valley; 3. Alexis Aguirre, Battle Mountain; 7. Josh Braun, Battle Mountain; 8. John Long, Eagle Valley.

1,600 — 2. Alexis Aguirre, Battle Mountain, 4:34.44; 4. Riccardo Arreola, Battle Mountain, 4:40.14; 5. Josh Braun, Battle Mountain, 4:40.34; 6. Gino Giovagnoli, Eagle Valley, 4:40.34.

3,200 — 3. Cameron Moore, Battle Mountain, 10:15.86; 4. Ricardo Arreola, Battle Mountain, 10:35.97, 5. Jake Borel, Battle Mountain, 10:38.97; 6. Michael Niemeyer, Eagle Valley, 10:40.56; 8. Brandon Sheard, Eagle Valley, 10;45.63.

110 hurdles — 4. Demetrius Parrish, Battle Mountain, 16.59.

300 hurdles — 3. Jay Neal, Eagle Valley, 41.28; 4. Demetrius Parrish, Battle Mountain, 42.20; 7. Daniel Ortiz, Battle Mountain, 44.08; 8. Douglas McMurrain, Battle Mountain, 44.38.

400 relay — 3. Battle Mountain, 46.40.

800 relay — 1. Battle Mountain, 1:33.04.

1,600 relay —3. Battle Mountain, 3:37.42; 6. Eagle Valley, 3:41.61.

3,200 relay — 3. Battle Mountain, 8:29.97; 4. Eagle Valley, 8:57.12.

High jump — 1. John Davis, Eagle Valley, 6-2; T4. Owen Riley, Battle Mountain, 5-10; 6. Demetrius Parrish, Battle Mountain, 5-8.

Long jump — 1. Riley Rowles, Eagle Valley, 22-3; 4. Sands Simonton, Battle Mountain, 19-9.25; Demetrius Parrish, Battle Mountain, 19-7.5.

Triple jump — 4. Chance Archuleta, Battle Mountain, 38-2.25; 5. John Davis, Eagle Valley, 38-1.75;7. Jesus Loera, Eagle Valley, 36-3.75.

Pole vault — 1. Miles Petterson, Eagle Valley, 12-1; 2. Jordan Slick, Battle Mountain, 12-1 (more attempts); 3. Trever LaFramboise, Eagle Valley, 11-1; 4. Kevin Rodriguez, Battle Mountain, 10-7; 6. Emanuel Escobar, Battle Mountain, 10-7 (more attempts; 7. Jack Neifert, Eagle Valley, 9-7.

Discus — 1. David Casas, Battle Mountain, 146-5; 2. Josh Williams, 139-7; 4. Xavier Mendoza, Eagle Valley, 134-3.

Shot put — 1. Xavier Mendoza, Eagle Valley, 45-3.5; 6. David Cassas, Battle Mountain, 42-11.25; 8. Lukash Balas, Eagle Valley, 40-1.25.

Girls

Team results — 1. Battle Mountain, 177; Palisade, 172.5; 3. Eagle Valley 113; 4. Glenwood Springs 76; 5. Summit, 65; 6. Delta 61; 7. Rifle, 37.5; 8. Steamboat Springs 28.

Individual results

100 meters — 6. Audrey Dieghan, Battle Mountain, 13.54; 7. Taylor Anderson, Battle Mountain, 13.58; 8. McKenzee Sisson, Eagle Valley, 13.60.

200 — 4. Lilly McMurrain, Battle Mountain, 26.67; 5. Carly Volkmer, Eagle Valley, 26.93; 6. Sofia Calabrese, Battle Mountain, 27.08.

400 — 2. Carly Volkmer, Eagle Valley, 58.69; 6. Malia Barca, Battle Mountain, 1:04.18; 8. Taylor Hermosillo, Eagle Valley, 1:07.03.

800 — 2. Izze Calabrese, Battle Mountain, 2:22.62; 3. Carly Volkmer, Eagle Valley, 2:23.78; 5. Jordan Brandt, Battle Mountain, 2:25.36; 6. Melissa Delgado, Battle Mountain, 2:27.90; 7. Taylor Hermosillo, Eagle Valley, 2:29.26.

1,600 — 2. Rychelle Denardo, Battle Mountain, 5:33.54; 4. Kaela Fahrney, Battle Mountain, 5:41.99l 6. Taylor Hermosillo, Eagle Valley, 7. Hannah Gaylord, Battle Mountain, 5:45.67.

3,200 — 3. Rychelle Denardo, Battle Mountain, 12:15.22; 4. Hannah Gaylord, Battle Mountain, 2:21.84; 6. Megan Rossman, Battle Mountain, 12:27.85.

100 hurdles — 1. Charise Crabb, Eagle Valley, 15.59; 4. Taylor Anderson, Battle Mountain, 16:30; 5. Cody Osteen, 17.08; 6. Izze Calabrese, Battle Mountain, 17.31; 8. Claytie Crabb, Eagle Valley, 18.60.

300 hurdles — 1. Lilly McMurrain, Battle Mountain, 46.15; 2. Sofia Calabrese, Battle Mountain, 46.18; 3. Izze Calabrese, Battle Mountain, 46.70; 6. Charise Crabb, Eagle Valley, 48.51; 8. Cody Osteen, Eagle Valley, 54.16.

Medley — 2. Battle Mountain, 1:58.25; 3. Eagle Valley, 1:59.44.

400 relay — 2. Battle Mountain, 53.39; 6. Eagle Valley, 56.80.

800 relay — 2. Battle Mountain, 1:45.91; 3. Eagle Valley, 1:51.80.

1,600 relay — 3. Battle Mountain, 4:10.31; 4. Eagle Valley, 4:10.74.

3,200 relay — 2. Battle Mountain, 10:07.19; 5. Eagle Valley, 11:24.48.

High jump — 1. Sofia Calabrese, Battle Mountain, 5-2; 5. McKenzee Sisson, Eagle Valley, 5; 6. Shawna Adams, Eagle Valley, 4-10; 7. Morgan Murphy, Eagle Valley, 4-10 (more attempts); 8. Jordan Brandt, Battle Mountain, 4-8.

Long jump — T2. Taylor Alexander, Battle Mountain, 15-4.5.

Pole vault — 1. Izze Calabrese, Battle Mountain, 10-1; 2. Cody Osteen, Eagle Valley, 9-7; 3. Natalie Morrissy, Battle Mountain, 8-1; 4. Morgan Kromer, Eagle Valley, 8-1 (more attempts). 6. Cassie Kelchner, Battle Mountain, 6-7; 7. Lilly DeMuth, Battle Mountain, 6-7 (more attempts).

Discus — 3. Jessica Cuomo, Battle Mountain, 106.7; 4. Kylie Martin, Eagle Valley, 100-9; 5. Taylor Martin, Eagle Valley, 96-8.

Shot put — 2. Jessica Cuomo, Battle Mountain, 35-0-0.5; 4. Cassie Jaramillo, Eagle Valley, 32-8.5; 7. Taylor Martin, Eagle Valley, 31-5.5; 8. Kylie Martin, 30-4.0.25.


Support Local Journalism