Complete local results from Maloit Park classic | VailDaily.com
YOUR AD HERE »

Complete local results from Maloit Park classic

Daily staff report
newsroom@vaildaily.com

Maloit Park 5 km Classic

Girls

Team results



1 Vail Mountain School 177

2 Aspen 164



3 Battle Mountain 147

4 Summit 137

5 Steamboat 131



6 Evergreen 125

7 Middle Park 122

8 Eagle Valley 119

9 CRMS 118

10 Lake County 113

11 Clear Creek 84

12 Nederland 42

Local state qualifiers

1 Bridget Donovan VMS 15:58.4

2 Annie Blakslee VMS 16:07.5

3 Maddie Donovan VMS 16:12.6

5 Emma Blakslee VMS 16:24.2

7 Lyle Shipp VMS 16:36.5

8 Megan Rossman BMHS 16:42.2

18 Kaela Fahrney BMHS 18:22.9

19 Rose Sandell EVHS 18:24.0

20 Allie Sands BMHS 18:26.6

22 Sarah Smith BMHS 18:56.1

24 Elizabeth Constien BMHS 19:00.1

26 Emily Cope BMHS 19:09.4

30 Michaela Mitchell EVHS 19:28.3

32 Ella Mueller BMHS 19:36.7

36 Linnea Anderson BMHS 19:47.8

37 Megan Bamford BMHS 19:49.4

38 Anna Gongaware BMHS 19:55.0

39 Rychelle Denardo BMHS 19:55.8

42 Haley Frischholz BMHS 20:05.4

47 Kaeli Niemeyer EVHS 20:55.4

48 Alex Raichart BMHS 21:01.9

49 Nicole Lasater BMHS 21:18.5

50 Karlina Feduschak EVHS 21:20.4

Local finishers

54 Brynn Mehan EVHS 21:31.9

57 Sofia Piliero BMHS 22:08.3

58 Berit Kirchner BMHS 22:12.9

61 Mallory Skidmore BMHS 22:30.0 67 Kate Pittle BMHS 23:17.5

69 Lydia Ruotolo BMHS 23:21.7

70 Celia Badger BMHS 23:27.2

71 Gaja Wilson BMHS 23:29.2

72 Zoe Braun EVHS 23:31.0

74 Brogan Murray BMHS 23:49.9

77 Raelee Granger MPHS 23:57.3

79 Samantha Werner EVHS 24:35.4

82 Sofie Boggs EVHS 25:04.8

83 Meaghan Forbes EVHS 25:41.4

84 Avery Doan EVHS 25:47.7

85 Hana Samuelson EVHS 25:57.9

89 Maddie Schenck EVHS 27:28.9

97 Lindsay Martinez EVHS 30:24.7

101 Malorie Stephens EVHS 34:11.4

Boys

Team results

1 Aspen High School 170

2 Vail Mountain School 168

3 Middle Park 150

4 Battle Mountain 147

5 Summit 143

6 CRMS 130

7 Steamboat 127

8 Eagle Valley 118

9 Lake County 115

10 Nederland 85

11 Clear Creek 83

12 Ridge View Academy 78

13 Evergreen 63

Local state qualifiers

3 Cameron Wolfe VMS 13:22.0

4 Franklin Reilly BMHS 13:41.8

5 Eric Zdechlik VMS 13:49.0

7 Ian Hardenbergh VMS 14:08.0 11 Quintin Cook BMHS 14:46.8

23 Brandon Sheard EVHS 15:40.6

25 Conner McCabe BMHS 15:43.1

27 Kobe Simonton BMHS 15:48.4

28 Nathaniel Badger BMHS 15:53.4

30 Peter Littman VMS 15:55.2

31 Isaac Yoder EVHS 15:53.5

33 Nick Apps BMHS 16:25.9

34 Sam Brown EVHS 16:34.5

37 Wyatt Moehring BMHS 16:44.9

38 Parker Rodeen BMHS 16:45.5

41 Christian Apps BMHS 16:59.2

45 Matt Jordan EVHS 17:28.1

49 David Reilly BMHS 17:39.8

Local finishers

54 Nick Williams BMHS 18:00.4

55 Karsten Kunst BMHS 18:06.6

58 Adam Clouatre BMHS 18:45.1

65 Nikolaus Opel EVHS 18:57.6

71 Jason Macaluso BMHS 19:26.1

75 Wyatt Nelson BMHS 19:45.7

86 Max Grimaldi BMHS 21:02.6

90 Ryan Boeke EVHS 21:35.6

98 TorErik Brown EVHS 23:23.3

106 David Sanders EVHS 24:21.8

107 Cole Hobbs EVHS 24:34.3


Support Local Journalism