Complete Lost Lake results | VailDaily.com
YOUR AD HERE »

Complete Lost Lake results

Daily Staff Report

Men’s Pro Elite

Pl Name Time

1. Jay Henry 1:20:59 2. Ross Schnell 1:21:31 3. Mike Skellion 1:28:04 4. Greg Oravetz 1:28:44 5. Jake Wells 1:29:45 6. Taylor Shelden 1:33:18

7. Adam Plummer 1:33:48 8. Peter Fralick 1:34:26 9. Todd Smith 1:35:25

Women’s Pro Elite

Pl Name Time

1. Gretchen Reeves 1:44:02 2. Jen Pinkes 1:52:18 3. Toni Axelrod 2:17:24

Men’s Expert

Pl Name Time

1. Javier Chavez 1:30:43 2. Brad Bingham 1:31:24 3. Travis Colbert 1:34:13 4. M.Golembiewski 1:36:13 5. Courtney Gregory 1:36:24 6. Damien Fraser 1:37:47 7. Dan Weiland 1:38:55 8. Eric Hill 1:39:47

9. Clay Stevens 1:40:06 10. Ben Stein 1:40:20 11. Andrew Wachter 1:40:31 12. Magnus Nilsson 1:41:51 13. Jeff Thompson 1:42:25 14. Dereck Fish 1:42:27 15. Mike Friedberg 1:51:16 16. Yaro Middaugh 1:58:36

Women’s Expert

Pl Name Time

1. Heather Goodrich 1:34:40 2. Amanda Evans 1:36:52 3. Jen Razee 1:41:28 4. Lisa Poole 1:52:57

Men’s Vet Expert

Pl Name Time

1. Steve Meyer 1:34:33 2. Bill MacFarlane 1:37:32 3. Mike Gibbs 1:37:49 4. Peter Davis 1:38:49 5. Jamey McCalla 1:44:23 6. Dawes Wilson 1:44:29 7. Steven Kirchner 1:44:33 8. Chris Dudar 1:45:15 9. Ronan Murray 1:45:25 10. Dave Zeubek 1:48:12

11. Ron Grurber 1:50:12 12. Brad Stamp 1:50:43 13. Loren Dumont 1:50:58 14. Sean Kerrigan 1:54:09

Women’s Vet Expert

Pl Name Time

1. Kristen Nash 2:01:28 2. Debra Monroe 2:11:49

Men’s Vet Sport

Pl Name Time

1 Kevin Roop 1:25:20

2. Tim Taagen 1:28:16

3. Perdo Campos 1:28:32 4. Bart Sigler 1:28:59 5. David Duchesneau 1:30:02 6. Ross Sappenfield 1:30:07

7. Scott Todd 1:30:07 8. Bob Letson 1:32:11 9. Christopher Clay 1:36:21 10. Casey Strahan 1:37:05 11. Scott McClarrinon 1:41:37 12. Barry Monroe 1:45:38 13. Alex Mintling 1:49:17 14. Jeff Befll 1:56:04 15. Chris Roth 2:06:12

Men’s Masters

Pl Name Time

1. Christopher Cook 1:22:59

2. Paul Sands 1:27:03 3. Jeffrey Cowell 1:30:29 4. Peter Dann 1:30:30 5. Larry Grossman 1:30:58 6. Mike Spriggs 1:31:03 7. Stefan Handschin 1:31:34 8. Scott Turnipseed 1:33:00 9. Ben Sokolski 1:33:47 10. Greg Johnson 1:41:00 11. Steve Sheldon 1:44:15 12. Charlie Snyder 1:47:03 13. Keith Samuels 1:53:51

Men’s Sport

Pl Name Time

1. Bryce Bingham 1:20:15 2. Connor Walberg 1:22:44 3. Paul Gorbold 1:24:12 4. Brian Baker 1:24:38 5. Sean Molloy 1:26:40 6. Patrick Stadler 1:26:54 7. Chris Grobe 1:27:44 8. William Davis 1:27:54 9. Peter Lombardi 1:29:09 10. John Heisdorf 1:30:31 11. Tyler Eaton 1:31:24 12. Ben Schrader 1:31:34 13. Griffen Turnipseed 1:34:09 14. Carlos Ravelo 1:38:46 15. Warren Schick 1:40:12 16. Dillion DeMore 1:40:38 17. Todd Robinson 1:41:01 18. Cody Evers 1:41:20 19. Innes Isom 1:45:19 20. Brian Reichel 1:46:09 21. Allen Buttner 1:49:24

Women’s Sport

Pl Name Time

1. Ally Stacher 1:35:47 2. Meredith Mueller 1:46:02 3. Corrie Baumann 1:52:55 4. Vanessa Clendenin 1:52:58 5. Erica Nagy 1:53:40 6. Amber Moran 1:55:08 7. Jill Alexander 2:02:46 8. Kalie Palmer 2:05:34

Men’s Beginner

Pl Name Time

1. Andre Lane 51:09 2. John Poukish 51:53

3. Jt Schmitt 53:06

4. Eric Rubottom 53:44

5. Michael Matzko 55:27

6. Tony Ryerson 55:54

7. Mike Earl 57:14

8. Jeffrey Hopp 59:43

9. Stephen Graham 1:01:52 10. Jason Noakes 1:01:53 11. Paul Drugan 1:02:12

12. Jason Morley 1:02:44 13. Dan Sikora 1:03:11 14. Scott McDonald 1:03:19 15. BrackCrouch 1:03:34 16. Cody Wyse 1:04:45 17. Jason Gregg 1:05:17 18. Micheal Prosser 1:09:55 19. Casey Wyse 1:11:42

20. Brock Sloan 1:14:15 21. Josh Steck 1:24:43

Women’s Beginner

Pl Name Time

1. Jen Klingmueller 59:10 2. Elna Persson 1:02:08 3. Hilary O’toole 1:05:26 4. Kelley McCafferty 1:06:21 5. Julie Myers 1:08:13 6. Alison Wadey 1:09:06 7. Kari Kotoff 1:09:52 8. Tricia Pigott 1:16:15 9. Melissa Marriner 1:21:48 10. Lani Bruntz 1:35:24

Men’s Single Speed

Pl Name Time

1. Sean McCourt 1:21:39 2. Tim Gay 1:24:17 3. Greg Mueller 1:26:59

4. Charlie Brown 1:27:21 5. Ian Anderson 1:27:46 6. Jono Ridler 1:28:41 7. Mike Griffin 1:29:22 8. Wendy Lyall 1:29:36 9. Alex Coleman 1:35:48 10. Todd Moyer 1:39:00

Juniors

Pl Name Time

1. Christian Ravelo 1:00:58

2. Corey Franklin 1:09:19 3. Christian Shanley 1:10:34

U-14 Boys

Pl Name Time

1. Ben Muehlenthaler 0:41:57

2. Keaton Franklin 0:43:59 3. Tyler Keegan 0:45:57

U-12 Boys

Pl Name Time

1 Brinton Barry 0:17:24 2. Jon Bailey 0:18:47 3. Logan Jauernigg 0:19:41 4 Parker McDonald 0:20:10 5. Sayer Addington 0:21:35 6. Alex Davis 0:21:56 7. Aidan Stege 0:22:06 8. Quinton Cook 0:24:18

U-12 Girls

Pl Name Time

1. Skye Stege 0:22:02

Team points

Mountain Pedaler Non-Hangover 3455

Pedal Power/ Marmot Electric 3310

Beaver Creek 2925

High Maintenance 2290

Pedal Power/ Ti Amo 2180

Morter Architects 1730

Mountain Pedaler Hangover

1490

East West 1415

Cordillera Treadheads 1135

Vail, Colorado


Support Local Journalism


Start a dialogue, stay on topic and be civil.
If you don't follow the rules, your comment may be deleted.

User Legend: iconModerator iconTrusted User