Junior-level racers tear up Bear Trap for Bolle races over the weekend | VailDaily.com

Junior-level racers tear up Bear Trap for Bolle races over the weekend

BEAVER CREEK — The Bolle Age Class Races took place on the Bear Trap track over the weekend, with about 150 kids ages 8 to 14 competing.

Each of those kids participated in four giant slalom races over the weekend, each giant slalom was one run, meaning there were about 600 starts on the track from Saturday to Sunday.

It was a lot of racing, but the track held up well, said Brett Borgard, with Ski & Snowboard Club Vail.

“Vail Resorts and Beaver Creek has done awesome snowmaking and grooming here,” Borgard said on Saturday. “We’ve had a good pre-season, and now this weekend we all come together and put it together today at this race.”

Described as the World Cup of junior-level racing, the Bolle Age Class Races are a U.S. Ski & Snowboarding sanctioned event, hosted annually at Beaver Creek by Ski & Snowboard Club Vail.

For most kids in attendance, it was the first real race of the season, and for many, it was the biggest race of their lives to date.

Garrett Pooley, 10, just moved to Vail from Mankato, Minnesota, to pursue ski racing. He is now attending Vail Ski & Snowboard Academy, where he is in fifth grade. He said now that he’s a full-fledged member of the club, he hasn’t been as nervous at events like the Bolle Age Class Races and has been able to focus on his technique more.

“I’m trying to keep my hands from going all over the place,” Pooley said.

Top 5 results

Boys race 1

U10

1 Palmquist, Trevor 58.39

2 Viele, Wyatt 01:00.8

3 Freedman, Ted 01:03.1

4 Lentz, Bode 01:06.8

5 Knapp, Cole 01:07.7

U12

1 Leever, Jackson 52.31

2 Shay, Rick 53.84

3 Kullberger, Oliver 54.08

4 Arrigoni, Tim 54.44

5 Schille, Jaden 54.94

U14

1 Malboeuf, Brady 50.39

2 Arrigoni, Luke 50.48

3 Andrie, Henry 52.39

4 Baggaley, Fraser 52.5

5 Clubine, Drew 53.2

Girls race 1

U10

1 Demino, Eden 58.91

2 Ferry, Elektra 01:02.5

3 Hopkins, Lauren 01:03.6

4 Renick, Mari 01:05.8

5 Anderson, Piper 01:15.9

U12

1 Zaytseva, Viktoria 52.07

2 Moritz, Solveig 55.11

3 Douglas, Maizy 55.53

4 McDonald, Katie 55.54

5 Reed, Hadley 57.05

U14

1 Marston, Frankie 50.99

2 Palmquist, Sophia 51.9

3 Birtwhistle, Sydney 52.21

4 Haerter, Lauren 52.24

5 Lathram, Kyleena 54.38

Boys race 2

U10

1 Palmquist, Trevor 58.04

2 Viele, Wyatt 01:00.3

3 Freedman, Ted 01:04.4

4 Lentz, Bode 01:05.3

5 Knapp, Cole 01:06.2

U12

1 Leever, Jackson 52.28

2 Shay, Rick 54.62

3 Schille, Jaden 54.69

4 Lewis, Miko 54.81

5 Kullberger, Oliver 54.84

U14

1 Malboeuf, Brady 51.54

2 Andrie, Henry 52.64

3 Baggaley, Fraser 53.08

4 Stephen, Connor 53.35

4 Stewart, Jake 53.35

Girls race 2

U10

1 Demino, Eden 58.74

2 Ferry, Elektra 01:02.2

3 Hopkins, Lauren 01:02.5

4 Renick, Mari 01:07.1

5 Anderson, Piper 01:15.4

U12

1 Zaytseva, Viktoria 53.07

2 Moritz, Solveig 55.36

3 McDonald, Katie 55.56

4 Douglas, Maizy 55.61

5 Reed, Hadley 58.67

U14

1 Birtwhistle, Sydney 52.58

2 Haerter, Lauren 52.61

3 Palmquist, Sophia 52.65

4 Cavataio, Ava 52.69

5 Forstl, Avery 53.23

Boys race 3

U10

1 Edelmann, Ryan 01:08.4

2 McDermott, Matthew 01:08.9

3 Sinclair, Flynn 01:09.1

4 Sherlock, Andrew 01:09.4

5 Freedman, Ted 01:10.5

U12

1 Erickson, William 01:03.2

2 Baumer, Harrison 01:03.5

3 Napoli, Enzo 01:03.6

4 Palmquist, Trevor 01:04.0

5 Lyons, Jack 01:04.1

U14

1 Malboeuf, Brady 57.52

2 Andrie, Henry 58.13

3 Leever, Jackson 58.5

4 Arrigoni, Luke 59.08

5 Arrigoni, Tim 59.95

Girls race 3

U10

1 Hopkins, Lauren 01:07.8

2 Larsen, Peyton 01:08.6

3 Cohn, Gracie 01:09.5

4 Michailova, Julia 01:10.3

5 Cullwick, Maia 01:10.5

U12

1 Sappenfield, Sage 01:02.2

2 Bassi, Alika 01:04.7

3 Demino, Eden 01:04.7

4 Demino, Ruthie 01:04.9

5 Thayer, Kai 01:05.2

U14

1 Marston, Frankie 57.64

2 Anderson, Ashley 58.11

3 Haerter, Lauren 58.37

4 Palmquist, Sophia 59.1

5 Birtwhistle, Sydney 59.23

Boys race 4

U10

1 Mei-Dan, Ben 01:10.0

2 Davies, Ryder 01:10.3

3 Sinclair, Flynn 01:10.5

4 McDermott, Matthew 01:10.7

5 Edelmann, Ryan 01:11.4

U12

1 Lyons, Jack 01:03.3

2 Erickson, William 01:03.6

3 Napoli, Enzo 01:04.5

4 Bachleda, Oliver 01:04.7

5 Schaffler, Calvin 01:05.0

U14

1 Andrie, Henry 58.95

2 Malboeuf, Brady 59.19

3 Arrigoni, Luke 01:00.2

4 Leever, Jackson 01:00.8

5 Clubine, Drew 01:00.8

Girls race 4

U10

1 Cohn Gracie 01:08.2

2 Eggleston Elle 01:09.1

3 Hopkins Lauren 01:09.3

4 Larsen Peyton 01:09.7

5 Michailova Julia 01:10.5

U12

1 Sappenfield Sage 01:03.9

2 Demino Ruthie 01:05.2

3 Milligan Madison 01:06.7

4 Thayer Kai 01:06.8

5 Phillips Devon 01:07.1

U14

1 Marston Frankie 58.07

2 Anderson Ashley 59.81

3 Palmquist Sophia 01:00.4

4 Forstl Avery 01:00.5

5 Lathram Kyleena 01:01.3



Sports


See more