Results from Sunday’s Vail Cup | VailDaily.com
YOUR AD HERE »

Results from Sunday’s Vail Cup

Daily staff report
newsroom@vaildaily.com
Stewie Bruce charges down the giant slalom course during the last Steadman Clinic Vail Cup of the season which took place on Sunday. There was a giant slalom race on Black Forest and a Lil' Big Mountain event on Head First at Vail Mountain to finish off the series.
Special to the Daily |

Giant slalom race, Sunday

U6 Girls

1 Hudson Huggins



2 Peri Silberman

Poppy Saunders Disqualified

Participate in The Longevity Project

The Longevity Project is an annual campaign to help educate readers about what it takes to live a long, fulfilling life in our valley. This year Kevin shares his story of hope and celebration of life with his presentation Cracked, Not Broken as we explore the critical and relevant topic of mental health.



River Lind Disqualified

U6 Boys



1 Mishko Beckwith

2 Calen White

3 Gage Scahill

4 Sam Mikula

5 Colin Kaneda

6 Jay Holton

7 Logan Olsen

8 Aksel Ulvestad

9 Max Hudgins

U8 Girls

1 Palmer Ulvestad

2 Makena Thayer

3 Catelin Truitt

4 Raine Lind

5 Zoe Hudgins

6 Lila Goike

U8 Boys

1 Jackson Leever

2 Lasse Gaxiola

3 Tommy Bartha

4 Logan Roach

5 Fletcher Taylor

6 James Millett

7 Carter Peirce

8 Shai Silberman

9 Colby Saunders

10 Zack Lapidus

11 Wyatt Viele

12 Miles Engle

13 Waitman Johnson

14 Patrick Greer

15 Luca Macouzet

16 Weston Roach

17 Nicolas Macouzet

18 Finnley Hitt

19 Freedom Bennett

U10 Girls

1 Madison Allard

2 Dylan Wallis

3 Isabella Gonzalez

4 Julia Olsen

5 Alexandra Valent

6 Kai Thayer

7 Samara Hitt

8 Maizy Douglas

9 Solveig Moritz

10 Viktoria Zaytseva

11 Reese Malboeuf

12 Ruthie DeMino

13 Ashlynn Tilley

14 Jane Johnson

15 Anna Fichtl

16 Emma Beckwith

17 Ruby Lee Randall

18 Emery Mikula

19 Marin Carr

U10 Boys

1 Stewart Bruce

2 Boden Salani

3 Siep Van den Berg

4 Andrew Forstl

5 Charlie Strauch

6 Ricky Shay

7 Tim Arrigoni

8 Hunter Peterson

9 Cooper Huggins

10 Alex Goodman

11 Tucker Devlin

12 Caden McCormick

13 Finn Sullivan

14 Colin Glackin

15 Bryce Buechler

16 Nyko Callas

17 Drew Johnson

18 Jacob Miller

19 Zach Meltz Disqualified

U12 Girls

1 Kaitlin Keane

2 Robin Pavelich

3 Lauren Haerter

4 Tianna Bruce

5 Zoie Palmer

6 Mikayla Smyth

7 Lauren Woolsey

8 Brooke-Lynne Allard

9 Kyleena Lathram

10 Molly Roberts

10 Avery Forstl

10 Grace Millett

13 Kamryn Brausch

14 Sydney Birtwhistle

15 Elliot Dyroff

16 Shu Avery

17 Brynn Leonard

18 Katherine Bolton

19 Annabel Dorf

20 Sophia Chlipala

21 Reese Harnick

22 Hailey Grant

23 Michaela Landry

24 Grace Linafelter

25 Keely Hendricks

26 Estella Miller

27 Olivia Dye

U12 Boys

1 Nick Kirwood

2 Hunter Roach

3 Hunter Salani

4 Cole Pattison

5 Cricket Byrne

6 Andrew Conley

7 Jakub Pecinka

8 Luke Arrigoni

9 Cash Jaeger

10 Mack Dorf

11 Spencer Peterson

12 Will da Beast Flaherty

13 Maverick Jaeger

14 Sebastian Kohlhofer

15 Sawyer Reed

U14 Girls

1 Jadyn Noel

2 Sarah Paschke

U14 Boys

1 Logan Riley

U16 Girls

1 Caroline Chlipala

U16 Boys

1 Andrew Goldblatt

Lil’ Big Mountain Competition, Sunday

U6 Boys

1 Calen White

2 Gage Scahill

3 Jay Holton

4 Colin Kaneda

5 Logan Olsen

6 Aksel Ulvestad

U8 Girls

1 Palmer Ulvestad

2 Makena Thayer

3 Zoe Hudgins

4 Lila Goike

5 Sydney Thompson

U8 Boys

1 Jackson Leever

2 Tommy Bartha

3 Zack Lapidus

4 Lasse Gaxiola

5 Colby Saunders

5 Weston Roach

7 Fletcher Taylor

8 Waitman Johnson

9 Zach Trevor

10 Freedom Bennett

11 Miles Engle

12 Wyatt Viele

13 Patrick Greer

U10 Girls

1 Maizy Douglas

2 Kai Thayer

3 Emma Beckwith

4 Dylan Wallis

5 Julia Olsen

6 Alexandra Valent

6 Gracen Kennedy

8 Reese Malboeuf

9 Madison Allard

9 Roxie Surridge

11 Ruby Lee Randall

12 Darcy Reivich

13 Ruth DeMino

14 Sloane Thompson

U10 Boys

1 Gavin Goike

2 Blake Roberts

3 Jacob Miller

3 Colin Glackin

5 Andrew Forstl

6 Caden McCormick

7 Mason Devlin

8 Bryce Buechler

8 Tucker Devlin

10 Ricky Shay

11 Alex Goodman

11 Nyko Callas

13 Cooper Huggins

U12 Girls

1 Estella Miller

2 Kendall Kozlowski

U12 Boys

1 Sawyer Reivich

2 Remy Guillot

3 Truett Bennett

4 Jack Kozlowski

U14 Girls

1 Sarah Paschke

U14 Boys

1 Skyler Wember-Brown


Support Local Journalism