Ski Club hosts giant slaloms at Golden Peak | VailDaily.com
YOUR AD HERE »

Ski Club hosts giant slaloms at Golden Peak

Daily staff report
newsroom@vaildaily.com

VAIL — On Friday and Saturday, Ski & Snowboard Club Vail hosted two giant slalom International Ski Federation National Junior Races at Golden Peak in Vail for more than 115 male and female alpine racers ages 16 through 20.

This was an important event for 1997 through 1999 birth year athletes. It served as the giant slalom portion of the Rocky Central Regional Qualifier Series, where this age group of athletes vie for a spot at the U19 National Junior Championships to be held Feb. 28-March 4 at Copper Mountain.

This past week this same group of athletes jostled for top results at Aspen Highlands in two super-G and two downhill qualifier events. Next week they will travel to LaCrosse, Wisconsin, to race in a final qualifier series in slalom in anticipation of nationals at Copper Mountain.



For local Ski & Snowboard Club Vail athletes, the event was a great opportunity to flaunt their skills on home terrain.

“The Ski & Snowboard Club Vail staff and Vail Resorts race crew did a great job prepping the home hill venue and giving our athletes and other athletes around the region a great opportunity to test themselves amongst their peers,” said Max Lamb, Ski & Snowboard Club Vail coach for 1997-1999 birth year racers. “Overall, a lot of Ski & Snowboard Club Vail athletes took a step in the right direction towards qualifying for U19 Nationals in Copper in a few weeks.”



The top three results and all Ski & Snowboard Club Vail athlete results for these men’s and women’s giant slalom races are listed below. For complete results go to http://www.fis-ski.com.

Results

All skiers are with Ski & Snowboard Club Vail unless otherwise noted.



Women’s giant slalom, Friday

1 Hanna Mass (Aspen Valley Ski Club)

2 Katy Harris (Aspen Valley Ski Club)

3 Heidi Livran (Team Summit)

4 Hannah Fallon

7 Griffin Mueller

9 Dylan Fiore

13 Katelin Hennum

25 Lauren Viola

Men’s giant slalom, Friday

1 Patrick Gruber (Steamboat Springs Winter Sports Club)

2 Florian Szwebel

3 Cooper Yates (Treble Cone Race Academy)

4 Colby Lange

5 Tagert Mueller

8 Bridger Gile

9 Jacob Dilling

13 Kyle Negomir

16 Ben Kooiman

18 Brendan Keane

20 Riley Kilgore

22 Kaison Lavicka

23 Ryan Collins

30 Patrick Ottley

33 Paul Cuthbertson

43 Keelan Woodard

45 Jake Dippy

Men’s giant slalom, Saturday

1 Sky Kelsey (Aspen Valley Ski Club)

2 Cooper Yates (Treble Cone Race Academy)

3 Colby Lange

4 Jacob Dilling

6 Florian Szwebel

7 Tagert Mueller

8 Kyle Negomir

9 Bridger Gile

11 Colbey Derwin

16 Kaison Lavicka

18 Riley Kilgore

21 Ryan Collins

22 Ben Kooiman

23 Paul Cutherbertson

25 Patrick Ottley

27 Brendan Keane

37 Keelan Woodard

38 Jake Dippy

Women’s giant slalom, Saturday

1 Kayo Denda (Team Summit)

2 Katy Harris (Aspen Valley Ski Club)

3 Hanna Mass (Aspen Valley Ski Club)

10 Griffin Mueller

10 Hannah Fallon

16 Dylan Fiore

17 Katelin Hennum

21 Jessica McMurtry

22 Zoe Livran

32 Lauren Viola

35 Ruby Black

36 Casey Adams

47 Madison Valent


Support Local Journalism