Swiss skier Albrecht wins super combined | VailDaily.com
YOUR AD HERE »

Swiss skier Albrecht wins super combined

Preston Utley/Vail DailySwitzerland's Daniel Albrecht celebrates after crossing the finish line Thursday during the Birds of Prey World Cup ski races in Beaver Creek. Albrecht won the combined race.
ALL |

UPDATED 4:18 p.m.

BEAVER CREEK, Colorado — Swiss skier Daniel Albrecht won the super combined Thursday, the first event of the four-day Birds of Prey World Cup at Beaver Creek.

Bode Miller was the top American finisher, coming in fourth

American skier Steven Nyman, in second place after the downhill, crashed in the slalom portion.

Also making the podium were Jean-Baptiste Grange of France in second and Ondrej Bank of the Czech Republic in third.

Americans Ted Ligety finished eighth, TJ Lanning was 10th and Andrew Weibrecht was 14th.

Cumulative times (slalom times in parentheses):

1. ALBRECHT Daniel SUI 2:00.26 (46.20)

2. GRANGE Jean-Baptiste FRA 2:00.93 (45.13)

3. BANK Ondrej CZE 2:01.23 (46.20)

4. MILLER Bode USA 2:01.28 (47.20)

5. MYHRE Lars Elton NOR 2:01.45 (47.09)

6. ZURBRIGGEN Silvan SUI 2:01.57 (46.19)

7. SCHOENFELDER Rainier AUT 2:01.65 (47.00)

8. LIGETY Ted USA 2:01.67 (45.79)

9. DEFAGO Didier SUI 2:01.83 (47.52)

10. LANNING TJ USA 2:01.89 (46.98)

11. LARSSON Markus SWE 2:02.20 (46.32)

12. BYGGMARK Jens SWE 2:02.21 (46.49)

13. ZRNCIC-DIM Natko CRO 2:02.44 (46.93)

14. WEIBRECHT Andrew USA 2:02.46 (47.94)

15. JERMAN Andrej SLO 2:02.48 (47.59)

16. THEAUX Adrien FRA 2:02.51 (47.00)

17. STUTZ Paul CAN 2:02.69 (46.98)

18. BAUMANN Romed AUT 2:02.75 (46.76)

19. OLSSON Hans SWE 2:02.75 (47.12)

20. STAUDACHER Patrick ITA 2:02.79 (47.46)

21. GORZA Ales SLO 2:02.80 (47.07)

22. CUCHE Didier SUI 2:02.82 (49.32)

23. HEEL Werner ITA 2:02.83 (47.57)

24. INNERHOFER Christof ITA 2:02.86 (48.30)

25. EISATH Florian ITA 2:03.25 (47.56)

26. CLAREY Johan FRA 2:03.37 (48.90)

27. BRAUER Jono AUS 2:03.70 (48.22)

28. MATT Mario AUT 2:03.77 (46.83)

29. RAINER Niklas SWE 2:03.90 (48.02)

30. FILL Peter ITA 2:04.03 (48.22)

31. OLSSON Matts SWE 2:04.11 (47.71)

32. KEPPLER Stephan GER 2:04.31 (49.48)

33. SASKI Akira JPN 2:05.05 (47.36)

34. BLARDONE M. ITA 2:05.42 (48.64)

35. SPORN Andrej SLO 2:06.02 (49.13)

36. RAICH Benjamin AUT 2:06.04 (51.05)

37. SULZENBACHER Kurt ITA 2:10.11 (54.59)

38. HOROSHILOV Alexandr RUS 2:10.31 (53.94)

JANKA Carlo SUI DNF

KOSTELIC Ivica CRO DNF slalom

NYMAN Steven USA DNF slalom

GRUBER Christoph AUT Did not start

FAYED Guillermo FRA DNF slalom

KOLL Alexander AUT DNF slalom

PAQUIN Pierre FRA DNF slalom

SULLIVAN Marco USA Did not start slalom

GUAY Erik CAN Did not start slalom

MAIER Hermann AUT Did not start slalom

HOFFMAN Ambrosi SUI Did not start slalom

WALCHHOFER Michael AUT Did not start slalom

POISSON David FRA Did not start slalom

MICKEL Finlay GBR Did not start slalom

BERTHOD Marc SUI Did not finish slalom

DREIER Christoph AUT Did not finish downhill

SCHEIBER Mario AUT Did not finish downhill

KUCERA John CAN Did not finish downhill

RATKIC Ivan CRO Did not finish downhill

DALCIN Pierre-Emmannuel FRA Did not finish downhill

PERKO Rok SLO Did not finish downhill

SOLBAKKEN Bjarne NOR Did not finish downhill

BUECHEL Marco LIE Disqualified downhill

PELLINEN Jouni FIN Disqualified slalom

BERTHOD Marc SUI Did not start downhill


Support Local Journalism


Start a dialogue, stay on topic and be civil.
If you don't follow the rules, your comment may be deleted.

User Legend: iconModerator iconTrusted User